Nová metoda operování ploténky

10.6.2004 00:00
Zdraví

Čeští lékaři v posledních letech zavádějí moderní operační způsoby degenerativního onemocnění páteře. Pro léčbu určitých typů degenerativního onemocnění krční a bederní páteře zavedli metodu dynamické stabilizace páteře.Tato metoda zachovává úplnou hybnost páteře.

Používají k ní umělé náhrady meziobratlových plotének nebo implantují pružný systém drobných vzpěr, které zajišťují stabilitu obratlů a zachovávají hybnost páteře. Novinářům to řekli neurochirurgové pražské Nemocnice na Homolce Jiří Chrobok a Luděk Prokop.

Výhodou dynamické stabilizace páteře je na rozdíl od staršího způsobu pevného spojování páteřních obratlů možnost téměř fyziologického pohybu páteře. V případě, že ploténka není nahrazena endoprotézou, umožňuje i její regeneraci.

Lékaři Nemocnice Na Homolce provedli první dynamickou náhradu bederní ploténky v roce 2001 a dosud touto metodou operovali 98 lidí. Až na dva případy pacienti po roce uvedli, že pociťují zlepšení, polovina z nich označila výsledek zákroku ze vynikající. Se zaváděním dynamický náhrad krční ploténky začali loni a mají na svém kontě zhruba 30 těchto zákroků.

Sedmdesát procent populace v produktivním věku má nějakou zkušenost s bolestí zad a až čtvrtina má aktuální bolesti. Až desetina trpí chronickými bolestmi zad, které trvají déle než tři měsíce. Zhruba ve 40 procentech bolestí zad je hlavní příčinou obtíží degenerativně postižená ploténka.

Vzestup výskytu degenerativní choroby páteřní souvisí se změnou pracovního rytmu, obezitou, nedostatečnou fyzickou a psychickou relaxací a lepší diagnostikou.

Dynamické stabilizace páteře provádí v Česku pět specializovaných pracovišť. V Praze je to pouze Nemocnice Na Homolce, která je školicím centrem pro tyto operace pro ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Jitka Klejnová - ČTK

Související články

Jaký sport je vhodný pro vaše záda

21.6.2002 00:00

Proč cvičit strečing ?

29.6.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den,přidávám se ke spokojeným,bylo to před operací dost...
lenka  |  30.6.2008 21:32

také jsem po operaciL5/S1,první tři měsíce pohoda,ale bohužel jsem...
Eva severní čechy  |  10.7.2008 17:36

Ráda bych věděla jsk se dostanu na toto odborné pracoviště?
Božena  |  7.11.2008 15:06

Dobrý den,jen chci upozornit na chybný údaj tohoto článku - a to,že...
Dana Burešová  |  9.3.2009 14:25

Evi, jsem po operaci L5 S1 pět měsíců, a stav je stejný jako před...
marcik  |  19.1.2012 21:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *