Nová metoda chirurgické léčby inkontinence

15.3.2007 00:00
Zdraví

České pacientky mohou využít novou operační metodu léčby samovolného úniku moči. Pochází z USA a ve srovnání s dosud používanými postupy používá pouze krátkou polypropylenovou pásku ke stabilizaci močové roury. Celý operační výkon, který provádí Gynekologicko-porodnická klinika 1. Lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice, trvá zhruba 15 minut a představuje pro pacientky minimální zátěž. Hospitalizace trvá den či dva a úspěšnost zákroků se pohybuje přibližně mezi 85 až 95 procenty. Novinářům to řekl přednosta kliniky Alois Martan.

První takový zákrok provedl Martan loni v září a dosud bylo operováno 42 žen. Na klinice se s novou metodou seznámilo již 25 českých lékařů a řada jejich evropských kolegů.

Podle Martana inkontinence trápí třetinu žen, ale jen polovina z nich se svým problémem svěří lékaři. Existují dva typy úniku moči. Při stresové inkontinenci, kterou lze léčit chirurgicky, dochází k úniku moči v okamžiku zvýšeného nitrobřišního tlaku, například při kašli či poskoku. Urgentní inkontinence nutí ženu navštěvovat toaletu velmi často a dochází i k úniku moči. Urgentní inkontinence se léčí farmakologicky a operace by problémy ženy mohla ještě zhoršit. Proto je důležitá dobrá diagnostika ve specializovaných centrech.

První operace s použitím podpůrných pásek byly zavedeny před 12 roky a byly spojeny s řadou komplikací způsobených zejména tím, že se zaváděly za stydkou kost, kam lékař neviděl. Postupně se pásky zmenšily a zavádějí se z jiného místa.

Na klinice 1. Lékařské fakulty "U Apolináře" se loni uskutečnilo zhruba 160 operací, při nichž byly zavedeny podpůrné pásky, a další přibližně dvě stovky operací, které inkontinenci řešily jiným způsobem. Ročně se v ČR podrobí operaci po inkontinenci různými metodami 3500 žen.

Příčinou stresové inkontinence může být porucha podpůrného mechanismu močové roury a změny v její struktuře, které nastávají po porodu velkého dítěte, při porodu kleštěmi, při těžké fyzické práci. Na rozvoji poruchy se podílí změny hormonální hladiny v přechod. Prevencí jsou cviky svalů pánevního dna.

Martan uvedl, že muži mají problémy s inkontinencí méně často. Do potíží se dostávají zejména po operaci prostaty.

Jitka Klejnová - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Asi nejúčinnější prevence, pokud nemáte nějaké jiné vážnější...
Kapicka7  |  6.5.2013 17:24

Ahoj, pokial ti urolog nic nezistil, a Ty problem stale mas - zasla by som...
elilly  |  7.5.2013 10:04

Dobrý den, byla mi zavedena TOT páska a pár dní od operace mám stále...
Alena  |  25.5.2013 14:21

Měla a mám stejný problém a je to tím, že mám kombinaci stresové a...
jalicho  |  4.8.2013 17:19

ja bych take do sebe rezat nenechala.Davam si velke latkove plinky a...
Mila  |  12.2.2014 17:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *