Nízký krevní tlak

24.1.2002 00:00
Zdraví

Mírné snížení tlaku oproti normám, nemusí způsobovat vůbec žádné potíže a není považováno za nemoc. Někdy však nízký krevní tlak může vyvolávat únavu, bolesti hlavy, pocity celkové slabosti, v některých případech i závratě a mdloby. V takovém případě je vhodné nízký tlak dostupnými prostředky regulovat.

Je vhodné upravit stravu ve smyslu zdravé výživy, kdy budou zastoupeny všechny základní živiny, vitamíny a minerály a jíst alespoň 4x-5x denně menší porce.

Do pokrmů je možno přidávat více soli.

Měla by být omezena nadměrná konzumace česneku.

Krevní oběh lze posilovat denně šálkem bylinkového čaje nebo tinkturou připravenou ze zázvoru, anděliky, hlohu a kopřiv.

Do teplé koupele je vhodné přidávat několik kapek zázvorového, rozmarýnového, majoránkového nebo skořicového oleje.

Jednoduchou pomocí při náhlém poklesu tlaku je lehnout si na zem a nohy dát nahoru. Rovněž všechny pozice v obrácené poloze (například svíčka) zvyšují krevní tlak.

Pro náhlé obtíže můžete mít též připravené rozmarýnové víno. To vyrobíte tak, že do 1 litru bílého suchého vína dáte 85 g rozmarýny a necháte 8 dní macerovat a pak scedíte do malých lahviček tak, aby byly plné. Při potížích podáváte jednorázově ženám malé štamprdle a mužům větší štamprdle.

Syrová ječná kaše pomáhá regulovat příliš nízký tlak. Připravíme ji tak, že 2-3 polévkové lžíce ječného zrna pomeleme na kávovém mlýnku a smícháme s 2-3 polévkovými lžícemi pramenité vody. Necháme 6-8 hodin stát na talíři přikryté. Ráno nebo večer podáváme s čerstvým ovocem.

Pro povzbuzení srdeční činnosti můžete každý den ještě v posteli a pak opakovaně během dne provádět izometrické cviky. Ruce zvednete před obličej, prsty přiložíte k sobě jako při modlení a poté jednu minutu tlačíte plochy dlaní proti sobě. Námaha by měla být taková, aby se vaše paže a ramena prohřály. Nesmí však docházet k chvění paží.

Též omývání studenou vodou po ránu pomáhá mobilizovat krevní oběh. Omývejte se ráno ve studené vodě namočenou mycí houbou. Začněte na hřbetu pravé ruky a pokračujte k rameni, pak se po vnitřní straně paže vraťte zpět a znovu po zevní straně nahoru. Poté přejděte k omývání podpaží, krku, prsou, břicha a boků. Nakonec přejděte k levé ruce a vše ještě jednou zopakujte.

Zdroje: Léčíme se s přírodou - Readers Digest Výběr, Zentrich, Janča - Herbář léčivých rostlin - Eminent

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

mám nízký tlak 98/60 tep 58 mám i mírnou nadváhu,poradíte mi někdo,co...
.  |  13.6.2011 21:40

To chce pohyb!
:-)  |  13.6.2011 22:09

na nízký tlak zabírá hlavně sex, alespoň 3x denně, je to vyzkoušený
:)  |  25.7.2012 00:32

Je mi 16 a mám tlak 100/50 :-D
Petr  |  11.4.2014 16:41

Dobry den,na nízký tlak léky jsou,beru je spoustu let,jmenuje se gutron:-)
Olina  |  12.8.2014 14:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *