Nízký krevní tlak (hypotenze)

1.12.2006 00:00
Zdraví

O nízkém tlaku můžeme hovořit v případě, že jeho hodnoty jsou v klidovém stavu pod 115/75 mm Hg, a když vstanete, klesne tlak ještě níže. Právě tento úkaz je typickou známkou nízkého krevního tlaku - tzv. hypotenze.

Závratě, vrávorání, studené nohy, nepotlačitelné zívání, slabá koncentrace, únava, potíže při náhlých změnách pozice (např. ráno při vstávání z postele, nebo přechod ze sedu do stoje).

Mírná hypotenze nemusí být důvodem k znepokojení. Samozřejmě jsou ale případy na pováženou. Například když se nízký tlak střídá s tachykardií a fázemi velmi vysokého tlaku, či když po vztyku ze sedu klesne tlak výrazně (o více než 30 mm Hg), provázen poruchami srdečního rytmu a enormním zpomalením srdeční frekvence. V takovém případě může dojít k velmi těžkému organickému poškození, a proto musí tento stav bezpodmínečně vyšetřit kardiolog.

Příčiny jsou nejasné. Samozřejmě i k nízkému tlaku máme vrozené dispozice, a častěji jsou jím postiženy ženy. V některých případech je vyvolán určitými léky - nebo také těžkými onemocněními, jako jsou cukrovka, Parkinsonova nemoc, nebo sníženou funkcí štítné žlázy, které se ovšem musejí léčit dříve než nízký tlak.

Hypotonici trpí často závratěmi, zejména při změnách z nižších pozic (sed nebo leh) do stoje. Zde pomůže přejít na chvíli do dřepu, nebo ve stoji zkřížit nohy. Toto samotné zkřížení zvýší krevní tlak o 10 až 15 mm Hg.

Kuchyňská sůl
Sodík, součást soli, hraje v lidském hospodaření s vodou důležitou roli, a má vliv na krevní tlak. Asi 30 % lidí je "citlivých na sůl". To znamená, že krevní tlak reaguje nadprůměrně citlivě na kuchyňskou sůl. Hypotonik by mohl zkusit zvýšit podíl soli v potravě. V žádném případě to ale neznamená, že by měl přejít na slané hotové pokrmy a konzervované potraviny, bramborové lupínky apod. Měl by jíst daleko více zeleniny - jedno zda čerstvé nebo vařené - a dostatečně osolené.

Vitamin C
Výzkumy v 50. letech minulého století prokázaly, že vitamin posiluje působení adrenalinu na vzestup krevního tlaku. Je to hormon, který se tvoří v nadledvinkách a v části vegetativního nervového systému. Velké množství vitaminu C je v kiwi, ale také v čerstvé zelenině jako v rajčatech, paprikových luscích, petrželi, česneku. Šumivé tablety naproti tomu dodají vitaminu málo, protože vitamin ztrácí rozpuštěním ve vodě na účinnosti.

Lékořice
Aromatické sladkosti obsahující lékořici (např. na našem trhu k dostání tzv. "pendreky") obsahují lékořicový kořen s aromatickou látkou glycyrrhizin. Jeho působnost spočívá v první řadě v tom, že podporuje vyplavení hormonů nadledvinek, které zadržují v těle v těle sůl (resp. Na+) a podporují vylučování jejího protihráče draslíku (K+). Následkem toho se změní hospodaření s vodou a stoupne krevní tlak. Zvyšuje se však nebezpečí otoků.

Hodně pijte!
Hypotonici by měli hodně pít, aby se objem jejich krve udržel na vysoké úrovni. Nejvhodnější je minerální voda. První sklenici byste měli vypít ráno, krátce po vstávání (asi 200 ml). To vede ke spontánnímu vzestupu krevního tlaku, který vydrží asi tak 2 hodiny.

Rozmarýnové víno
Farář Kneipp vsadil na rozmarýnové víno, aby z pacientů s nízkým tlakem udělal zase "siláky".
Příprava:
1 litr bílého vína smíchejte s 20 gramy suchých rozmarýnových lístků a nechejte 5 dní v zavřené láhvi stát, potom přecedte.
Užívejte 2 skleničky denně, nejlépe k jídlu.
I z pohledu odborníků je možné rozmarýn použít. Studie prokázaly, že posiluje nervový systém.

Opatrně se snídaní
Jíte k snídani rádi músli s ovocem? A divíte se, že jste potom podráždění a cítíte se ochable, ačkoliv jste vlastně zdravě snídali? Tento problém se dá vysvětlit tím, že pro člověka vyčerpaného a potřebujícího zotavení, ale také pro hypotonika, je snídaně s vysokým obsahem draslíku a uhlovodanů vysloveně kontraproduktivní. Zvláště tehdy, pokud se krátce po snídani dostanete do každodenního stresu. Ve stresu dochází zase ke zvýšenému vylučování kortizonu z nadledvinek, čímž dojde k horšímu zhodnocení uhlovodanů. Kromě toho stoupá obsah draslíku v krvi. Pokud tedy stravou ještě zvýšíme přísun draslíku, může jeho hladina rychle dosáhnout takové úrovně, že může způsobovat potíže, jako je nervozita, křeče a podrážděnost. Máte-li problémy s ranním vstáváním a dlouho se nemůžete probrat, měli byste jíst ke snídani raději chléb se sýrem a vejcem, tedy snídani bohatou na bílkoviny s dostatečným množstvím vitaminu B a obsahem soli.

Černý čaj nechejte jen klrátce luhovat Černý čaj nechejte louhovat jen krátce (asi jen 2 minuty), pak efektivněji mobilizuje krevní tlak. Dochází k aktivaci teofylinu, účinné látky v čaji. Tento alkaloid blokuje receptory na cévních stěnách, které už nemohou reagovat na adenosin, vlastní tělesný snižovač tlaku. Kromě toho, když necháme čaj luhovat jen krátkou chvíli, uvolní se z něj více aktivního kofeinu.

Zajímavosti:
Lidé s nízkým tlakem by se vlastně mohli radovat, protože mírně nižší krevní tlak předurčuje dlouhý život. Vědci z univerzity v Oxfordu přišli na to, že lidé s hodnotami 115/75 mm Hg mají nejmenší riziko infarktu a mozkových příhod. Pročež se v Anglii upouští od léčení nízkého tlaku, pokud jeho hodnota neklesla pod 100 mm Hg.

Lehká strava ulehčuje také práci systému srdce-krevní oběh, a stabilizuje krevní oběh.

Pozor! Káva a příležitostné pití vína může přinést hýpotonikům úlevu, ale podle dispozic a individuální reakce na kofein a alkohol, mohou vyvolat i opačné reakce. Jsou i takové případy, že jedna sklenice sektu působí jako uspávači prostředek.

Jedna studie sportovního lékařství, provedená se 128 ženami uvedla, že dvě hodiny sportu týdně pomohou nižšímu tlaku nahoru. Nejvhodnější je kombinace sportovních činností, která se skládá z posilování a vytrvalostního tréninku. Jízda na kole, gymnastika a aerobik. Také plavání zvyšuje krevní tlak především tehdy, plavete-li ve studené vodě.

Během spánku doporučujeme lehké zvýšení podhlavníku. Mnoho hypotoniků má paradoxně právě v noci zvýšený krevní tlak, který vede k většímu vylučování soli, což ústí ráno silným poklesem tlaku. Když na noc mírně podložíte svou horní polovinu těla a hlavu, tento ranní úkaz bude mít lehčí projevy.

Zdroj: Jorg Zittlau - Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computer press

Související články

Hypertonikům pomáhají ovesné vločky

10.4.2006 00:00

Vysoký krevní tlak

18.2.2006 19:52

Chronický únavový syndrom

18.2.2006 19:52

Mdloby a omdlévání

18.2.2006 19:51

Modlitba snižuje krevní tlak

27.9.2005 00:00

Výživa při hypertenzi

13.9.2005 00:00

Krevní tlak lze snížit také meditací

12.4.2005 00:00

Smích dokáže snížit krevní tlak

16.3.2004 00:00

Nízký krevní tlak

24.1.2002 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ted jsem si pročetla vaše příspěvky a ten zápach krve :O ja také...
Sabina  |  8.2.2014 00:44

Zeleny caj tlak nesnizuje
Monika  |  12.1.2017 18:09

Nechte si raději změřit nitrooční tlak z důvodu zeleného zákalu...
gtzgvb@gmail.com  |  13.9.2017 14:41

Ano, pozor na zeleny caj, ten velmi razantne tlak snizuje, vlastni zkusenost,...
Lucie  |  11.9.2018 18:45

Ano, pozor na zeleny caj, ten velmi razantne tlak snizuje, vlastni zkusenost,...
Lucie  |  11.9.2018 18:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *