Nesnášenlivost slunce

29.6.2005 00:00
Zdraví

Úporným svěděním, zarudnutím pokožky a tvorbou podkožních uzlinek doplácí téměř dvacet procent evropské a severoamerické populace na jinak toužebně očekávané léto s hřejivými slunečními paprsky. Trpí totiž zvláštním druhem alergie, jež se odborně nazývá polymorfní solární dermatóza.

Postihuje zejména mladé ženy ve věku od dvaceti do třiceti let a zasahuje především ruce, paže, ramena a horní partie hrudníku. Její šířící se výskyt zneklidňuje i alergology, kteří se budou příčinami přecitlivělosti na sluneční záření zabývat na mezinárodním kongresu, jenž se uskuteční na přelomu června a července v Mnichově.

Postižení se podle slov Bernadette Eberlein-Königové, specialistky z mnichovské Technické univerzity, sice i nadále budou muset smířit s četnými omezeními, nicméně jim svítá naděje, jak důsledky onemocnění alespoň zmírnit a učinit přijatelnějšími. Pacienti s jeho těžkým průběhem by měli zcela rezignovat na pobyt v jižních krajích a dovolenou spojenou s koupáním a opalováním.

Nicméně pro zlepšení svého stavu mohou podstoupit zvláštní otužovací terapii, při níž se využívá ultrafialového záření s předem stanovenými a přesně aplikovanými vlnovými délkami, jež se diametrálně liší od paprsků běžných v soláriích. Těm, kteří strádají lehčí formou alergie, většinou postačí speciální krémy obsahující mimo jiné vitamin E.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

mám 54 a keď vyleziem len na okamih na slnko, tak je mi na zomretie. vidím...
andahazyová mária  |  23.6.2010 12:47

Já zas pokaždé když začně svítit víc slunce, tak se osypu nebo...
Ruza  |  15.7.2014 16:24

A znáte Ajurvédu? Mě přesně s tímto problémem neskutečně pomohla....
Pavla  |  18.7.2014 12:39

Pavlo hodně jsem o tom slyšela, ale vlastně ani nevím, kam bych na to...
Romana  |  24.7.2014 10:21

No je, jako za mě opravdu můžu doporučit. Mrkni na její stránky, dělá...
Pavla  |  24.7.2014 11:15

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *