Neslyšícím pomáhají kochleární implantáty

22.9.2005 00:00
Zdraví

Více než třem stovkám neslyšících lidí vrátilo v České republice sluch zařízení, které jim lékaři voperovali do vnitřního ucha. Takzvaný kochleární implantát lidem zprostředkovává sluchové vjemy elektrickou stimulací nervu v hlemýždi středního ucha. "Je to rutinní léčba, která je velmi efektivní," řekl novinářům Jan Brdka z motolské nemocnice.

V České republice se každý rok narodí zhruba 80 neslyšících dětí, dalších asi 30 dospělých ohluchne. Kochleární implantáty se používají od roku 1993. Nyní je má asi 220 dětí a 90 dospělých. Pacienty vybírá komise. Operaci a následnou rehabilitaci s logopedy hradí zdravotní pojišťovny.

Podle lékaře Zdeňka Kabelky se s využíváním těchto přístrojů začalo u dospělých, pro děti nebyly považovány za vhodné. "Tyto názory byly naštěstí překonány," podotkl Kabelka.

U dětí s vrozenou hluchotou je podle odborníků nejlepší provést operaci, když mají kolem dvou let. Jsou schopny osvojit si řeč a jazyk. "Za úspěch pokládáme, pokud pacient dokáže běžně komunikovat," podotkl Kabelka. Za tři roky po zákroku dokáže mluvit přes 90 procent dětí, za pět let 97 procent dětí, dodal.

Zařízení je vhodné pro lidi s těžkou poruchou sluchu. Je zcela odlišné od sluchadla, které pouze zesiluje zvuk. Podle odborníků veřejnost o kochleárních implantátech stále mnoho neví.

Největší podíl na trhu s těmito zařízeními má australská společnost Cochlear, která na tiskové konferenci představila nový typ zařízení. V České republice už byl schválen, pacienti by jej mohli začít dostávat příští rok.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ctu tento prispevek jednim dechem a za vsechny deti a dospele ,kterym...
marie strnadova  |  21.3.2008 14:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *