Není průjem jako průjem

17.5.2011 00:00
Zdraví

Průjmová onemocnění se dělí podle délky trvání obtíží a jejich příčiny na akutní a chronická

 

Akutní průjem postihuje člověka náhle a na krátkou dobu, maximálně 14 dní. Způsobit jej mohou viry nebo bakterie, které napadají trávicí ústrojí. V některých případech může být příčinou onemocnění výskyt parazitů v lidském těle.

Třetinu průjmových onemocnění mají na svědomí viry. Mohou způsobit průjem u každého člověka bez ohledu na věk. Vyskytují se zejména u dětí, přičemž u těch nejmenších bývají nejčastější příčinou obtíží rotaviry. Druhou nejvíce ohroženou skupinou jsou starší lidé.

Jakmile se viry dostanou do těla, proniknou do enterocytů, buněk nacházejících se v tlustém nebo tenkém střevě. Tady se množí, ničí buňky a brání tak správnému vstřebávání tekutin.

Průjmové onemocnění mohou způsobit i bakterie, které se dostanou do zažívacího ústrojí. Nejčastěji k tomu přispívá:

-       nedodržení základních hygienických zásad, například mytí rukou po použití toalety,

-       nedostatečně omyté ovoce a zelenina,

-       kontaminovaná vejce a produkty z nich vyrobené,

-       kontaminované maso a mléčné výrobky,

-       špatně tepelně zpracované maso,

-       přímý kontakt s nemocným zvířetem.  

Bakteriální průjmy postihnou člověka zpravidla náhle. Přidat se může i horečka, celková slabost, zvracení a bolesti břicha. V některých případech se může ve stolici objevit i krev. Bakterie, které se dostanou do trávicího ústrojí, poškodí buňku. Ta pak není schopna do sebe vstřebávat tekutiny. Bakterie v ní může způsobit zánět a nadměrnou sekreci.

S bakteriálními průjmy se mohou setkat lidé nejen při pobytu v zahraničí a exotických zemích, ale i doma. Zdrojem nákazy je nevhodná strava, například příliš kořeněná jídla, velké množství tuku použité při přípravě jídla a podobně. Častým zdrojem bakterií jsou také kontaminované kostky ledu nebo voda, nepasterizované mléčné výrobky, málo tepelně upravené maso a ovoce bez slupky.

Příčinou dlouhodobého průjmu bývá nejčastěji tzv. dráždivý tračník, který se projevuje poruchami vyprazdňování. Nemocní trpí zácpou nebo průjmem, který trvá déle než 2 týdny. Chronické průjmové onemocnění vyžaduje důkladné lékařské vyšetření s cílem odhalit přesnou příčinu nemoci. Dlouhodobé střevní obtíže mohou signalizovat mnohem závažnější onemocnění, například rakovinu tlustého střeva a konečníku, alergii na lepek, cukrovku a mnoho dalších.

 

Chronický průjem

-         Pro řadu lidí není průjem jen akutní příhoda, ale trpí jím celoročně. Toto chronické onemocnění se vyskytuje zejména u lidí žijících v západních zemích. V USA postihuje asi např. 5 % populace.

-         Mohou jím trpět pacienti s Crohnovou nemocí nebo lidé po operaci žaludku, střeva nebo žlučníku.

-        Jeho vznik mohou zapříčinit i některé léky (antibiotika, léky obsahující hořčík, upravující vysoký tlak, přípravky proti překyselení žaludku, léky užívané při kloubních zánětech a projímadla).

MUDr. Marek Beneš, Klinika hepatogastroenterologie IKEM 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

byl to čistě přírodní Guttalax.
Nemusíš,  |  25.7.2014 12:47

Akutní průjem jsem měla teda jenom jednou a stačilo mi. Bylo to minulý...
lucka  |  25.8.2016 10:46

Díky probiotikám Probiolact jsem se zbavil průjmu a křečí v břiše...
Tomáš  |  30.9.2016 08:32

Naprosto vím jak se cítíte. Měla jsem jednu dobu velké problémy se...
Adriana  |  16.11.2017 17:12

Na ten colonfit jsem se dívala na www.topnatur. Pro mě je pozitivní, že...
Evulina  |  21.11.2017 21:35

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *