Není nemoc jako nemoc

14.8.2000 00:00
Zdraví

Nemoci je možno klasifikovat podle dvou základních znaků: jako choroby, které napravují, vyrovnávají stav organismu. (Nerovnováhu vyrovnávají k rovnováze, disharmonii napravují k harmonii.) Druhou skupinu tvoří choroby degenerativní.

1. Nemoci nápravné
Takováto nemoc - či lépe řečeno takovýto stav - se objeví často v tom případě, když pacient po určitém období dobré a kvalitní výživy najednou sní něco špatného. Dostaví se průjem nebo žaludeční nevolnost. Objeví se horečka nebo pacient zvrací. Tyto příznaky bývají často hodnoceny jako choroba. Ale ve skutečnosti je to jen eliminace, vylučováni jedů nebo jedovatých, toxických látek. Dalším podobným případem je angína, zánět mandlí. Ta nastane, když se lymfatický systém pokouší lokalizovat - tj. na určité místo nahromadit - jedovaté látky, které se dostaly do těla prostřednictvím nesprávné potravy. Horečka, která tento proces provází, je jen jednoduchým a prostým pokusem, jak tyto přebytky "spálit". Nápravou tohoto typu se organismus posléze udrží ve stavu vyrovnanosti a rovnováhy.

Často se stává, že se u žen při nerovnovážné, neharmonické stravě dostaví nepravidelnost měsíčního cyklu. To je jiný příklad nápravné choroby. Dalším příkladem je nepříjemný tělesný pach lidi, kteří jedí maso a další živočišné produkty. Tělo se zbavuje jedů pomoci kůže. To vše není nic jiného než eliminace nadbytků, výstřelků, nestřídmostí, chyb.

Mezi eliminace můžeme počítat i řadu kožních chorob, bolesti hlavy a rázné typy dalších potíži. Většinou je v takovémto případě lepši nezasahovat a začít činit opatření až tehdy, když je stav velmi akutní, jako například v případě vysoké horečky, kdy jsou nutná speciální ošetření. Když se pomocí eliminace přebytky zlikvidují, tak většinou "chorobný" příznak zmizí. Byl příznakem ozdravujícím, pomocníkem v nastolení rovnováhy. Když během tohoto ozdravovacího procesu budete správně jíst, vaše tělo zůstane silné a budou se rozvíjet vaše schopnosti autoregenerace, tj. schopnosti těla uzdravovat se samo. A proto by takovéto nápravné procesy neměly být považovány za skutečné nemoci.

2. Degenerativní choroby
Degenerativní choroby je možné považovat za skutečné nemoci. A to proto, že jsou znakem - nebo lépe řečeno důsledkem zhoršení stavu orgánů a tělesných funkcí.

Srdeční šelest, který vzniká nedokonalou koordinací srdečního svalu, je typem degenerativní choroby, právě tak jako špatná funkce ledvin, která je důsledkem nadměrného příjmu tekutin. Jiný znak degenerace má příčinu v pravidelném pojídání bílého rafinovaného cukru, který způsobuje chronické překyselení krve. Z toho pramení chronická degenerace v kvalitě kostí a zubů. Do této kategorie chorob patří také epilepsie, rakovina, diabetes.

Dejme tomu, že člověk, který se po dobu několika let stravoval korektně, sni najednou masový karbanátek. Po nějaké chvíli se může dostavit zvracení nebo pak později průjem. Je tomu tak proto, že karbanátek z masa není pro člověka přirozenou potravou. Proč nastane taková reakce? Souběžně s tím, jak se naše kondice zlepšuje pomocí korektní stravy, stáváme se totiž stále více vnímaví a citliví k důsledkům a účinkům potravy. Když po zkonzumováni nějakého špatného jídla - jako např.karbanátku - nemáme žádnou reakci, pak tento potravinový výstřelek (chybu) v sobě uložíme, akumulujeme. A naše kondice se postupně zhoršuje. Navenek se důsledky a příznaky takovýchto chyb mohou projevit třeba až za dvacet let. Ale naše tělesné funkce - včetně naší soudnosti a uvážlivosti - se oslabují postupně, souběžně, v přímé závislosti na tom, do jaké míry nepřirozeně jíme. Lidé, kteří jsou v tomto stavu, kteří mají špatné tělesné funkce, a tudíž i špatnou soudnost, velmi těžko chápou, proč by měli jíst správně. V řadě případů je jejich přirozenost tohoto typu: "Jedl jsem maso třicet let a cítím se docela dobře. Proč bych měl přestat?" A pak se najednou stane, že takový člověk náhle dostane srdeční záchvat nebo se u něho objeví rakovina.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Myslím si, že by se mělo jíst střídmě, od všeho trochu - všechny...
J.M.  |  26.8.2006 19:35

pro přesnost u Honzy: jednalo se o proteinovou dietu, takže ta...
žena 40+  |  6.12.2006 14:37

Ano toto cítím i sama na sobe ale treba do toho aspon 4 do týdna erobický...
Eva  |  17.5.2007 14:31

tjn ale já potřebuju udělat referát na nemoci člověka:-(...a jako asi...
nikola  |  7.6.2007 09:16

Tak si dej jen oddíl nemoci. Jak má ten tvůj referát vypadat?
 |  7.6.2007 10:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *