Nemocný virózou nepotřebuje návštěvu lékaře

5.2.2007 00:00
Zdraví

Virová infekce dýchacích cest, která se projevuje rýmou, pálením v krku, kašlem, ale nikoli horečkou jako chřipka, má inkubační dobu jeden až tři týdny. Chřipka propuká již za několik hodin po nákaze a provázejí ji vysoké teploty. Novinářům to řekl praktický lékař Oldřich Koberec.

Spouštěcím mechanismem virózy bývá nadměrná únava, emoční labilita či stres. Tyto stavy jsou nebezpečnější než nachlazení. Ženy jsou k viróze náchylnější uprostřed menstruačního cyklu.

Nemocný virózou nepotřebuje návštěvu lékaře. Postačí, když si sám naordinuje acylpyrin nebo paralen a přípravky na odkašlávání. V současné době jsou v lékárnách volně k dostání kapky a klasické tablety usnadňující vykašlávání hlenu. V USA je moderní léčit virózu megadávkami vitaminu C, které se opakují po čtyřech nebo pěti hodinách.

"Někdo se s virózou vypořádá za dva dny, někdo ji přechodí, někdo musí ulehnout. U někoho se projeví jen oparem na rtu. Její průběh je velmi individuální. Je však nakažlivá po celou dobu trvání," řekl Koberec. Více než kašel a rýma nemocného s virózou mnohdy trápí pocit psychického vyčerpání a únavy. Řada zaměstnavatelů umožňuje pracovníkům být doma tři dny a virózu vyležet bez návštěvy lékaře a bez pracovní neschopenky.

S nekomplikovanou virózou se rychleji vypořádá mladý organismus. U lidí ve věku do 30 let zabere zpravidla týden. U lidí ve věku nad 40 let trvá včetně rekonvalescence dva až tři týdny. Organismus seniorů se s jejími následky potýká i šest týdnů.

Jitka Klejnová - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den, pracuji ve velké České firmě, kterou každý jistě zná a...
Katka  |  25.6.2009 09:26

Máme v práci (mobilní operátor) také až 5 dnu v roce bez omluvenky....
Fany  |  18.6.2013 11:29

Nemocný virózou se potřebuje akorát z alkoholového opojení dobře...
Vít  |  18.6.2013 11:35

????
Co to je ZDEMAN  |  18.6.2013 13:32

To je zkratka. Znamená to, že to byl Zeman a byl zde, v mém chrámu. V...
Vít  |  18.6.2013 13:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *