Nebezpečné chlorování pitné a bazénové vody

5.2.2010 00:00
Zdraví

Jak zaručit, aby pitná voda, případně voda používaná v domácnostech k vaření a mytí, neobsahovala patogenní (choroboplodné) bakterie? Nezbývá než je zabít, to znamená vodu dezinfikovat. Přestože je řada možností, používá se (většinou) ten nejméně ekonomicky náročný-chlórování. Bohužel je to postup zdravotně značně rizikový.

 

Chlór je totiž prvek toxický, vede ke tvorbě organických chlorovaných sloučenin, prokazatelně zvyšujících riziko vzniku nádorových onemocnění. Zvyšující se výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku u nás i v některých dalších zemích není způsoben nedostatkem vlákniny ve stravě ani výhradně genetickými faktory, protože významnou roli hraje nadměrná konzumace piva, většinou pojena s požíváním uzenin. Jedním z důležitých vyvolávajících faktorů je ovšem dlouhodobá konzumace chlorované pitné vody! Studie provedené v USA prokázaly, že těhotné ženy, které konzumují v počátečních týdnech gravidity chlorovanou pitnou vodu, jsou vystaveny několikanásobně vyššímu riziku poškození plodu! Příčinou je působení aktivního chlóru na některé sloučeniny běžně přítomné v pitné vodě. Podobně tomu je v případě výskytu rakoviny žlučníku. Tato konstatování nejsou mojí osobní spekulací, jsou totiž podloženy závěry více než 20 let trvajícího výzkumu provedeného v USA.

Chlór je však problémem také ve vodě, která není určena k přímému pití, což je ta, která je používána ve veřejných bazénech. Dejme tomu, že většina populace nechodí plavat alespoň týdně. Mnohem hůř na tom jsou v tomto směru profesionální plavci. Chlór v bazénech totiž leptá sliznice dýchacích cest a poškozuje kůži! Na jedné straně sice omezuje riziko přenosu některých infekcí, aniž by však přinesl dokonalou jistotu obrany před infekcí viry, na druhé straně je prokazatelně rakovinotvorný. Kromě toho ničí přirozenou bakteriální flóru kůže, a tak likviduje její samoléčebnou schopnost a uvolňuje cestu vnější infekci. Irituje případná ekzematická či psoriatická ložiska. Když si po plavání umyjete kůži běžným mýdlem, situaci jen zhoršíte. Nicméně neumýt se tekoucí pitnou vodou, která obsahuje chlóru mnohem méně, znamená strávit mnoho hodin škrabáním, čímž riziko iritace kůže výrazně stoupá.

Nezbývá než po koupání ve veřejném bazénu použít nealergizující kosmetické prostředky. Jde o to, že potencionálně nevhodných je víc než dost. Mohou riziko ještě zvýšit. A naopak –skutečně kvalitní kosmetické hygienické prostředky jsou velmi drahé. A všichni jejich prodejci tvrdí, že ty jejich jsou jediné správné. Tak snad kosmetiku s obsahem aloe vera, co říkáte?

Petr Fořt – Tak co mám jíst, nakladatelství Grada

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Opravdu zaručenou máš pouze a jedině smrt.
Eliáš  |  7.2.2010 12:45

uplne bludy su tu popisane neskutocna kravina az sa musim smiat :D:D
karol  |  7.2.2010 16:35

a co MMS? www.emm.cz
Ami  |  8.2.2010 09:30

oprava: www.emms.cz
Ami  |  8.2.2010 09:31

Príliš zložité pre laika. Chloritan sodný je zložkou ústnych vod a...
Ida  |  8.2.2010 10:23

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *