Nebezpečná červená skvrna: erythema migrans

26.4.2011 00:00
Zdraví

Erythema migrans je i několik centimetrů velká červená skvrna, která se objevuje několik dní až týdnů po přisátí boreliemi nakaženého klíštěte či po pokousání hmyzem. Objeví-li se u vás takováto skvrna, je vždy nutno vyhledat lékaře.

Erythema migrans je buď celá červená, nebo od středu bledne. Též může zmizet a znovu se objevit. Nepovšimnuta za nějaký čas zmizí.

Tato skvrna znamená první stádium Lymské boreliózy. Toto stádium je dobře léčitelné antibiotiky. Bohužel někdy toto dobře viditelné první stádium boreliózy chybí a borelie jsou bez povšimnutí roznášeny krví a lymfou do celého organismu.

Neléčená borelióza může způsobit chronické onemocnění kůže, kloubů, nervů a imunitního systému. V oslabeném organismu se mohou aktivovat herpetické viry a projevit se další onemocnění. Borelióza může být též příčinou rozvoje autoimunitních chorob jako např. revmatoidní artritida či roztroušená skleróza. Borelióza je též podezírána z toho, že může vyvolávat chronický únavový syndrom. I chronické potíže s močovým měchýřem, dráždivé střevo, srdeční arytmie či psychické potíže mohou mít původ v boreliové chronické infekci.

Většinou k zdravotním potížím dojde za dlouhý čas po přisátí klíštěte a objevení se červené skvrny. Proto je někdy těžké dát si své zdravotní problémy do souvislosti s možnou nákazou boreliemi.

Jistotu mohou dát laboratorní testy, které však nejsou vždy přesné a mohou přinést falešně negativní výsledky. Testování nemá smysl ihned po přisátí klíštěte, ale až po 6 týdnech po přisátí klíštěte, kdy jsou již vytvořeny protilátky.

Další možností jsou alternativní diagnosticé metody přístroji EAV či Salvia.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

moje manzelka ma podobny kolem pochvy, je to normalni?
tomaslezal@yahoo.com  |  3.6.2011 13:56

to bude asi menstruace.chce to častěji umývat
.  |  3.6.2011 14:51

Dobry den, dceru na tabore neco stiplo a vytvoril se nepravidelny homogenni...
Mirek  |  7.8.2016 12:49

Dobry den. Dotaz na doktorku. Prodelala jsem boreliozu - kozni. Flek na prave...
Lenka  |  8.10.2016 23:01

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *