Nebezpečí kombinování léků - radí Mgr. Leona Štěpková

14.4.2010 00:00
Zdraví

V posledních desetiletích jsme si všichni zvykli léčit své choroby především pomocí léků. Na ostatní způsoby terapie, jako je např. úprava životosprávy, snaha o vyloučení rizikových faktorů, pitný režim, pohyb apod. tak trochu zapomínáme.

 

Navštěvujeme čím dál tím častěji lékaře a to nejen toho svého praktického, ale i celou řadu specialistů. Může se tak stát, a není to žádná výjimka, že příslušný lékař nemá úplné informace o tom, jak nás léčí ti ostatní. Čas od času může nastat situace, kdy dostaneme předpis na léky, které už třeba užíváme buď pod jiným názvem, nebo jim podobné, v nejhorším případě pak ty, které bychom vůbec neměli kombinovat.

Právě duplicity v předepisování nebo interakce léků mohou způsobit různě závažné nežádoucí účinky. Takové riziko se zvyšuje s počtem užívaných medikamentů, množstvím navštěvovaných lékařů a také s přibývajícími chorobami a věkem.

"V tomto období se potýkáme se zvýšeným výskytem nachlazení a chřipek, u kterých se ke snižování teploty často používají například přípravky s obsahem paracetamolu (Paralen, Coldrex apod.), které mohou při vzájemné kombinaci vést k předávkování a vážnému poškození jater," říká lékárník a mluvčí Komory Aleš Krebs.

Bezpečnost a účinnost léčby je prioritou Vaší ale i Vašeho lékárníka a lékaře. Mezi Vámi by měl být partnerský vztah a vzájemná spolupráce. Při jakékoliv pochybnosti, neváhejte lékárníka oslovit a zeptat se na kombinace léků, zvláště v případech, kdy je předepisují navzájem neinformovanými lékaři.

"Řešili jsme například případ pacienta, kterému byly dvěma lékaři nezávisle na sobě předepsány dva různé silné léky na srážlivost krve. Kdybychom na to nepřišli u výdeje, mohla tato situace v nejhorším případě vést k pacientově smrti," dodává Krebs.

Ve velké většině lékáren v ČR mohou také sledovat Vaši "lékovou historii" a přispět tak ke zvýšení bezpečnosti léčby. Navštěvujete-li tedy stále tutéž lékárnu, můžete se v tomto ohledu cítit bezpečněji.

interakce - zvýšení, snížení nebo změna účinku léku vlivem kombinace s  jiným medikamentem

duplicita - zdvojení, např. užíváme-li dva léky s jiným názvem, ale se stejnou látkou

léková historie - soupis a posloupnost všech užívaných léků za určité časové období

Česká lékárnická komora

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Naše zdravotnictví je jeden nikdy a nikde nekončíci obrovský...
Vilda  |  8.4.2011 10:05

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *