Návštěva lékaře zvyšuje pacientům tlak

20.4.2004 00:00
Zdraví

Pokud vám lékař v ordinaci nebo v nemocnici pravidelně naměří zvýšený tlak, ještě to nemusí znamenat, že jste nemocní. Podle amerických odborníků totiž člověku zvedá tlak samotná návštěva zdravotnického zařízení, což prokázali na vzorku čtrnácti set lidí několika ras z různých sociálních skupin.

"Při našich výzkumech jsme zjistili, že většině pacientů, kteří navštíví nemocnici, je naměřen zvýšený krevní tlak, aniž to musí souviset s nějakou nemocí. Domníváme se proto, že je to způsobeno stresem z nemocničního prostředí," vysvětlil David J. Karras z lékařské fakulty na filadelfské Temple University.

"Pro lidi, kteří se s lékaři nesetkávají často, mohou být skutečně návštěvy zdravotnických zařízení plných nemocných pacientů natolik stresující, že mohou mít přechodně nejen zvýšený krevní tlak, ale i další tělesné funkce mohou vykazovat odlišné hodnoty než v běžném životě," uvedl Karras.

"Jde pouze o dočasné zvýšení tlaku v prvních okamžicích po vstupu do nemocnice, které nemají nic společného s hypertenzí. Rozhodně to ale nebereme na lehkou váhu," dodál Karras a vysvětlil, že pro některé přecitlivělé pacienty může být i dočasné zvýšení krevního tlaku nebezpečné.

Lékaři zároveň přiznávají, že nevědí, jak pacientům pobyt v nemocnicích zpříjemnit natolik, aby v nich nevyvolal pocity stísněnosti a strachu.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mne osobne se zvysuje tlak uz pri pomysleni na navstevu u lekare, obvzvlaste...
rasty  |  27.4.2004 17:31

Plně souhlasím a ještě dodávám, že tam raději ani nechodím. Vzala...
Pavla  |  4.5.2004 13:46

Ó,jak ti rozumím!Taky máme jednoho umělce za obvodního...
Pája  |  28.5.2004 11:32

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *