Narušitelé ozdravného spánku a jak proti nim bojovat

6.1.2000 00:00
Zdraví

Aktivita musí být vyvážena odpočinkem. Chybějící kvalitní odpočinek je jednou z nejběžnějších příčin náchylnosti k nemocem. Pořádný noční odpočinek je efektivní léčivou metodou, která zastaví mnoho začínajících nemocí.

Vezměme si běžné PŘEKÁŽKY ODPOČINKU. Mnoho lidí není schopno spát, protože jsou příliš rozrušeni, často drogami, které si vzali během dne. Jiní nemohou spát kvůli hluku nebo bolestem. Další nedokáží vypnout mysl. Na všechny tyto problémy existují jednoduché léky.

Mezi STIMULUJÍCÍ DROGY, které jsou překážkou spánku, patří káva, čaj, kola a další kofeinové nápoje, efedrin, hlavní složka mnoha bylinných diet a energetizujících produktů prodávaných volně v drogeriích, lékárnách a obchodech se zdravou výživou, a pseudoefedrin, látka snižující překrvení, obsažená ve volně prodávaných lécích proti nachlazení a běžně používaná v přípravcích potlačujících chuť k jídlu. I když tyto drogy užijete brzy dopoledne, mohou zasahovat do vzorců spánku v noci. Pokud si spánkem neodpočinete, pokuste se všechny jmenované látky ze života eliminovat.
Není dobré spoléhat se na SEDATIVA, snad jen v krátkých obdobích, kdy je třeba zvládat neobvyklý stres. Pokud vám zemře někdo z rodiny nebo jste právě přišli o práci, může být vhodné si po několik nocí brát sedativa, aby se vám lépe spalo. Ale užívat je každý večer není moudré. Všechna sedativa potlačují funkci centrálního nervového systému, všechna jsou návyková a všechna potlačují spánek s rychlým pohybem očí (REM), tj. fázi spánku, ve které se sní. Sny jsou nezbytné pro zdraví a pocit pohody v mysli. Pokud nesníte, nespíte kvalitně, přestože spíte dostatečně dlouhou dobu.

Nejbezpečnějším sedativem je kozlík lékařský, přírodní lék vyráběný z kořenů evropské rostliny Valeriana officinalis. V obchodech se zdravou výživou si můžete koupit tinkturu kozlíkového kořene. Vhodnou dávkou je jedna kávová lžička do trochy teplé vody před ulehnutím. Přesto se jedná o látku s tlumivým účinkem a neměl by se užívat dlouhodobě.
V nedávné době se objevil nenávykový, netlumivý regulátor cyklů spánku: melatonin, hormon vylučovaný epifýzou, který reguluje biologické hodiny, zvlášť ve vztahu k cyklům dne a noci. Melatonin je k dostání v tabletách s obsahem jeden nebo tři miligramy a prodává se v obchodech se zdravou výživou - doporučená dávka je jeden až dva miligramy před ulehnutím. (Vyhněte se formám získávaným ze zvířat, které mohou obsahovat nebezpečné znečištění, používejte pouze syntetické formy.)

Cestovatelé říkají, že je melatonin první opravdu účinný lék proti pásmové nemoci, zvlášť pro cestující ze západu na východ, což je pro většinu lidí těžší. Melatonin se také zdá být bezpečným a účinným prostředkem pro správné nastavení vrtošivých biologických hodin. Pokud jste v sedm večer unaveni až do morku kostí a pak naprosto bdělí, když se v deset nebo jedenáct večer dostanete do postele, mohl by pomoci posunout tyto cykly únavy a bdělosti správným směrem, abyste si mohli v klidu užívat období osvěžujícího spánku.

Dalším osvědčeným přípravkem pomáhajícím zvyšovat kvalitu spánku a působit proti úzkosti a stresu jsou potravinové doplňky obsahující směs aminokyselin L-tyrosin, L-taurin, B6 vitamin a kyselinu gamma amino máselnou s přírodních zdrojů ( Night caps od firmy Profitness )
Jestliže nemůžete usnout nebo spát kvůli BOLESTEM ZAD zkuste novou matraci. K dostání je mnoho různých druhů včetně lehkých japonských matrací a matrací plněných vzduchem, kde si můžete upravit tuhost zmáčknutím knoflíku. Další rada je jednou nebo dvakrát navštívit lékaře osteopata, specializujícího se na manipulaci (nebo dobrého chiropraktika), aby vás napravil. Osteopatie vám může pomoci najít pohodlnější polohu na spaní. Můžete vyzkoušet i horkou koupel před ulehnutím nebo dávku chmele, bylinného relaxačního prostředku uvolňujícího svaly, který najdete v obchodech se zdravou výživou. Obvyklým množstvím jsou dvě kapsle před usnutím.

Další překážkou zdravého spánku je HLUK. Jednoduchým řešením, lepším než špunty do uší, je koupit si generátor bílého hluku, elektronický přístroj vytvářející uklidňující zvuk. Bílý hluk obsahuje směs mnoha různých frekvencí zvukových vln, stejně jako bílé světlo obsahuje všechny frekvence viditelného světla. Vydává zvuk podobný vodě vytékající ze sprchové růžice a na většině přístrojů jsou ovladače, které vám umožní měnit základní zvuk od trvalého proudu vody po rytmické mořské vlny. Bílý hluk je uklidňující a maskuje pronikavé zvuky. Lepší technologie, která přijde brzy na trh, skutečně eliminuje hluk tím, že analyzuje pronikající zvukové vlny a vytváří vlny zrcadlové, které je ruší. Přenosné přístroje tohoto druhu jsou již k dostání ve formě sluchátek do letadel eliminujících hluk motoru.

Můžete mít pohodlnou postel i tichý pokoj, ale když máte rozrušenou mysl, obvykle nemůžete usnout a budíte se třeba celou noc. Naučit se dát stranou denní starosti není tak snadné jako vzít si prášek nebo zapnout zvukový přístroj, ale je to jedna z nejužitečnějších metod, kterou je možné si nacvičit. Existuje dost knih navozujících spánek a čtení odvádí od zbytečného přemílání myšlenek. Soustředit pozornost na dýchání je efektivní způsob, jak ji odvést od ZBYTEČNÝCH MYŠLENEK. Další možností je uvolnit si mysl soustředěním pozornosti na tělo - například napínáním a uvolňováním jednotlivých skupin svalů. Jednoduché cvičení, které vám může pomoci usnout, když se vám hlavou honí myšlenky: lehněte si na záda s rukama po stranách, zavřete oči a pětkrát se zhluboka pomalu nadechněte. Pak pevně zavřete oči a na několik sekund napněte svaly na čele. Na několik sekund se uvolněte. Pak napněte svaly na obličeji a uvolněte je stejným způsobem, pak svaly na bradě a krku a tak dál, dolů po pažích a přední části těla, až si rozhýbáte šlapky a prsty na nohou. Pak se vraťte zpět k hlavě a několik sekund ji zatlačte do postele a uvolněte a postupujte zpátky tělem, až se zase dostanete ke šlapkám, které tentokrát natáhnete. Nakonec se úplně uvolněte a pětkrát se pomalu zhluboka nadechněte. Celé cvičení nezabere víc než několik minut. Je to účinná relaxační technika, zvlášť užitečná, když hrozí, že vám duševní rozrušení nedovolí usnout.

Hlavním zdrojem psychického rozrušení jsou mimochodem často ZPRÁVY. Procento příběhů ve zprávách, po kterých se cítíte dobře, je velice malé. Procento příběhů, po kterých cítíte úzkost nebo pobouření, je velké a stále se zvětšuje, jak se sdělovací prostředky čím dál více soustřeďují na vraždy, mrzačení a utrpení. Snadno zapomínáme, že si můžeme vybrat, zda tyto informace do své psychiky a myšlenek vpustíme. Věřím, že je užitečné se od nich oprostit. "Půst od zpráv" pomáhá lépe odpočívat i spát.

zdroj: Zpracováno za použití knihy Dr. Weil - Spontánní vyléčení

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Taky mam take problemy se spanim-poslednich 14 dnu si již nevim...
janka  |  18.2.2011 12:23

tyto dva příspěvky dávají odpověď na problematiku spánku...
albert  |  28.6.2013 12:35

Mám maminku tu už přes rok trápí vegetativní distonie a v noci špatně...
Paja  |  16.7.2013 12:08

Před hlukem kladiva z vedlejší místností vám určitě nepomůžou tyto...
Karel  |  24.2.2016 17:31

No mi ozdravný spánek narušuje přítelovo věčné chrápání… je to...
Lída  |  4.3.2016 10:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *