Náhrada tkání biomateriály

3.3.2005 00:00
Zdraví

Vědci připravují polymerní biomateriály, které umožní růst nových tkání s použitím kmenových buněk. Medicína má zájem například o náhrady velmi namáhaných kloubních chrupavek.

Existují ale i projekty náhrady ušního bubínku po opakovaných zánětech nebo nosních přepážek po nehodách a úrazech. Připravují se i jiné aplikace, například biomateriály pro cévní náhrady při srdečních onemocněních.

Biomateriály, které vědci v Ústavu makromolekulární chemie a jinde ve světě vyvíjejí, mají umožnit, aby se tkáň řízeně regenerovala.

Léčebné použití kmenových buněk je založeno na jejich schopnosti přeměnit se do různých specializovaných buněk jednotlivých orgánů. Jsou tedy buněčným zdrojem pro náhradu různých tkání. Potřebují k tomu ale podpůrnou strukturu, jakési lešení, které buňky po určitou dobu ochrání a dá nové tkáni tvar.

Na syntetických polymerech se vypěstuje třeba nová chrupavka, kterou bude možné implantovat. Podpůrná polymerní struktura musí být navíc biologicky vstřebatelná, aby po splnění své úlohy ustoupila nové regenerované tkáni.

Václav Hrníčko - ČTK

Přidat komentář

 
* *