Nahluchlost často souvisí s poruchami mozku

10.3.2005 00:00
Zdraví

Nedoslýchavost ve stáří je často následkem neschopnosti mozku zpracovávat informace - člověk tak může být nedoslýchavý, i když je jeho sluch v pořádku, tvrdí vědci z univerzity v americkém Rochesteru.

Takto postižení lidé mají problémy rozumět slovům především v prostředí plném rušivých hluků. Jejich mozek nedokáže přefiltrovat nepodstatné sluchové vjemy.

"Dříve vědci zabývající se potížemi se sluchem zkoumali nejdříve ucho," píše expert Robert Frisina z Mezinárodního střediska pro zkoumání sluchu a řeči (ICHSR) v Rochesteru. "Ale máme pacienty s normálním sluchem, kteří přesto mají problémy se sledováním rozhovoru. Je to tím, že stárne jejich mozek," tvrdí Frisina.

Normálně mozek ze zvukových vjemů odfiltruje vedlejší informace. Lidé tak mohou mezi sebou hovořit například na hlučných večírcích. Tato schopnost filtrace ale podle poznatků amerických vědců u mnoha starších lidí ochabuje.

Podle Frisiny se tak děje už ve věku mezi 40 a 50 lety. "Hlavní stížností starších lidí je, že kvůli hluku v pozadí mají problémy rozumět slovům," tvrdí vědec. "Někteří možná slyší dobře v klidném prostředí, ale pokud jdou do restaurace, na schůzi nebo na večírek, zní jim všechno chaoticky," dodal americký expert.

Frisina dále poradil, že na nedoslýchavé lidmi není vhodné hovořit příliš nahlas. "To jen přispívá ke zmatení," upozorňuje. Podle něj je důležité na oslovovanou osobu mluvit zpříma a pomalu a zřetelně vyslovovat.

Zdroj: ČTK

Související články

8. duben - Den boje proti hluku

8.4.2004 00:00

Šelesty v uších - tinnitus

9.12.2003 00:00

Ticho

28.5.2003 00:00

Hluk , znečištěné ovzduší a jedovaté látky v potravinách

24.4.2001 00:00

Přidat komentář

 
* *