Nadměrná žízeň může být příznakem nemoci

8.3.2011 00:00
Zdraví

Nadměrná žízeň (polydipsie) může být zcela přirozenou reakcí na nadměrný výdej tekutin - např. v horku, při horečce, při sportovní či pracovní fyzické zátěži nebo na velký příjem soli. Neuhasitelná žízeň bez zjevné příčiny, často doprovázená i nadměrnou tvorbou moči (polyurie), však může být známkou následujících onemocnění.

Cukrovka 1. a 2. Typu (Diabetes mellitus) - při nadměrné hladině krevního cukr, cukr uniká do moči a stahuje sebou molekuly vody - dochází k nadměrnému močení a následné žíznivosti.

Žíznivka (Diabetes insipidus) - vzácné onemocnění, objevující se hlavně u mladých lidí, více u mužů.

Souvisí s nedostatkem antidiuretického hormonu. Antidiuretický hormon se vyrábí v našem mozku v hypotalamu a účinkuje v ledvinách, kde zabraňuje nadměrnému úniku vody do moči. U nemocných se tento hormon buď přestane vyrábět, nebo na něj ledviny nereagují. Postižený člověk vymočí mnoho litrů (někdy i přes 10-15 litrů moči denně) a má obrovskou žízeň. Choroba vzniká vzácně náhle (po úrazu, duševním traumatu, infekční nemoci), zpravidla je začátek plíživý.

Ke krátkodobému útlumu antidiuretického hormonu dochází vlivem alkoholu. Proto lidé po několika pivech musí často močit a i přes velký přísun tekutiny v pivu se paradoxně dehydratují a mají stále žízeň.

Sjögrenův syndrom - Jedná se o autoimunitní onemocnění, které je provázeno nedostatečnou tvorbou slin a slz. Pocit žízně vzniká při suchosti ústní dutiny (xerostomie) při dlouhodobém nedostatku slin.

Psychogenní žízeň - Neuróza, psychická labilita, stres či psychiatrické onemocnění může způsobit žízeň, nadměrné pití tekutin a následnou nadměrnou tvorbu moči.

Autor: mk

Přidat komentář

 
* *