Na poranění a nemoci kůže mohou dobře zabrat bylinky

22.2.2008 00:00
Zdraví

Na poranění a nemoci kůže mohou dobře zabrat bylinky. Znaly je už naše babičky a doporučují je i mnozí dnešní lékaři. Vedle tradičního heřmánku se dá použít aloe vera, arnika, měsíček nebo olej z čajovníku australského. Česká společnost podpory zdraví v nejnovějším zpravodaji Hojení lidem doporučuje, aby brali přírodní medicínu jako první pokus. Jestliže se rána nezlepší, nebo se dokonce zhoršuje, měli by vyhledat lékaře.


Heřmánkovým čajem se léčí mírné podráždění žaludku, je vhodný i na vyplachování úst s afty nebo zánětem dásní. Při aplikaci na kůži může urychlit hojení svědivých ranek, kopřivky nebo spálení od slunce.


Gel z listů aloe verase dá použít nejen pro změkčení a zvlhčení pokožky, ale také na podporu hojení ran. Potlačuje bolest a podle některých studií také léčí lupénku.


Pro hojení poraněné kůže je užitečná arnika: působí analgeticky, ránu dezinfikuje a tlumí zánět v ní. Pomáhá zmírnit otoky, které se vytvoří v místě poranění nebo chirurgického výkonu. Urychluje hojení povrchových odřenin a hmyzích štípanců a ulevuje od bolesti kloubů.


Na léčbu popálenin, pohmožděnin, vyrážek a infekcí kůže se používá měsíček. Měsíčkovým čajem je možné vyplachovat ústa pro rychlejší zahojení aftů, nebo se do něj namáčejí obvazy na poraněnou kůži.


Kořen a listy kostivalu pomáhají při léčbě poranění a ulevují od vyrážek. Je ale potřeba s nimi zacházet opatrně, na poraněné kůži může kostival působit toxicky. Doporučuje se proto užívat nejvýše tři dny po sobě. Pro pravidelné mazání na zdravou kůži, například aby se urychlilo hojení zlomenékosti, je kostival bezpečný.


Klasickým lékem na rány je v Asii a Austrálii olej z čajovníku neboli tea tree. Má silný dezinfekční účinek, používá se při léčbě pořezání, hmyzích štípanců a dalších kožních problémů. Úspěšně ničí kvasinky i bakterie, nikdy se ale nesmí podávat ústy - může být toxický. Silný účinek proti bolesti a zánětům má také kajenský pepř- přesněji řečeno koření, které se získává z červených papriček Cayenne.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Na veškerá poranění, popaleniny a nemoce kůže je bezkonkurenční...
Michal  |  22.2.2008 08:59

Byliny na poranění kůže jsou známy co existuje lidstvo. Jitrocel se...
Honza  |  23.8.2008 17:55

Na hojení dobře působí curenzym - rostlinný produkt. Ale bere se...
hana  |  26.6.2010 20:12

Na drobná poranění působí skvěle vlastní moč. Má to výhodu, že ji...
Chytrolín  |  27.6.2010 08:57

Doplněk stravy Apo-curenzym active + nattokinase uvedený do oběhu po 31....
Peter Skuhravy  |  31.7.2012 15:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *