Na jaře posilněte svá játra

14.4.2011 00:00
Zdraví

Jarní únava, nervozita, skleslost či hádavost mohou souviset s oslabenou funkcí jater. Na jaře je ideální čas k jejich posilnění. Využít k tomu můžete stravu, bylinky i vitamíny.

Posilnění jater stravou:

Játra mají rády kyselou chuť, energii získávají z jednoduchých a složitých cukrů, které se metabolizují v játrech na zásobní glykogen. Játra mají prospěch z čerstvé listové zeleniny, naklíčených semínek, obilí a luštěnin a vařených obilovin (ječmen, oves, žito, pšenice). Prospěšné jsou i jarní zeleninové polévky.

Pro ulehčení játrům je vhodné v jarním období omezit živočišné tuky, vejce, mléčné výrobky a zařadit co nejvíce syrových potraviny ve formě jarních salátů.

Játrům prospívá pití vody s citrónem, která mimo jiné i pomáhá proti překyselení organismu.

Bylinky pro posilnění jater:

Ostropestřec mariánský - Sylimarin, hlavní aktivní složka v ostropestřeci, je jednou z nejvíce účinných látek na podporu funkce jater. Sylimarin zvyšuje produkci glutathionu v játrech o 30%, což zvyšuje výrazně detoxikační kapacitu jater. Sylimarin také stimuluje syntézu bílkovin v játrech, což podporuje růst zdravých jaterních buněk. Dále je při konzumaci ostropestřece stimulována produkce žlučí, což je prospěšné pro játra i žlučník

Smetanka lékařská - pampeliška: mladé listy lze přidávat do salátů. Listy či kořeny pampelišky by neměli užívat lidé s žlučovými kameny bez dohledu lékaře či léčitele. Lidé s obstrukcí žlučovodů nesmějí užívat pampelišku. Hořké sloučeniny v listech a kořeni pomáhají podporovat trávení a jsou mírně projímavé. Tyto hořké látky též podporují produkci žluči v žlučníku a odtok žluče z jater. Proto jsou pampelišky doporučovány některými bylinkáři lidem s nedostatečnou funkcí jater v důsledku alkoholismu či špatné diety. Pampelišku je možno užívat ve formě potravinového doplňku.

Čerstvé květy sedmikrásek - napomáhají zvýšení látkové výměny v játrech.  Lze je naložit do umeocta a po týdnu přidávat do salátů či těstovin. Čerstvými květy můžeme též ozdobit polévky či chleby s pomazánkou.

Funkci jater můžete též podpořit pitím zeleného nápoje.

Vitamíny prospěšné játrům:

Lipotropní faktory (cholin, inositol, L-methionin) - pomáhají zabraňovat hromadění tuků a cholesterolu v játrech, předcházet žlučníkovým a jaterním potížím a detoxikovat játra.

Super B+C komplex - Vitamíny B jsou nezbytné pro správné fungování jater. Vitamín C chrání játra před infekčními chorobami.

Auor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

všem pevné zdraví,pokud mohu doporučit, není nad Silymarin 140 Generica,...
Eva  |  18.4.2011 14:50

ja jsem se posilnil Myslivcem a o moc lepe se necitim
tomaslezal@yahoo.com  |  3.6.2011 15:24

ja razim teorii, co me nezabije, to me posili. takze to chce za tyden vypit...
tomaslezal@yahoo.com  |  30.11.2012 14:47

Tomasi to nedelas dobre. Ja jsem si na jatra koupila 100procentni olej z...
maja  |  30.11.2012 16:26

Žluč se netvoří ve žlučníku
Eva  |  18.5.2015 20:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *