Na budoucí rozvoj cukrovky může upozornit ztloustnutí

9.7.2007 00:00
Zdraví

Onemocnění cukrovkou má genetické předpoklady. Pokud ji mají oba rodiče, blíží se riziko vzniku této nemoci téměř stu procent. Diabetes prvního typu nelze předejít. Postihuje zejména mladé lidé, kteří jsou pak závislí na inzulínu. Na budoucí rozvoj cukrovky 2. typu, kterou má 95 procent diabetiků, může upozornit to, že člověk mezi 20. až 40. rokem najednou ztloustne, aniž by zásadně změnil životní styl. Novinářům to řekl přednosty interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Štěpán Svačina.

Často se tvrdí, že obezita je příčinou cukrovky. Není tomu tak. Obezita je znamením toho, že se něco s organismem děje, uvedl Svačina. Budoucí diabetiky lze vytipovat. Jsou to lidé, kteří mají cukrovku v rodině, začínají mít problémy s obezitou, stoupají jim hodnoty krevních tuků a zvyšuje se jim krevní tlak. Lékaři si podle Svačiny málo všímají pacientů, jejichž hodnoty krevního cukru na lačno se pohybují mezi pět až sedmi milimoly na litr krve a měli by být již odesláni k diabetologovi.

Na prvním místě v prevenci rozvoje diabetu jsou podle Svačiny fyzické aktivity, nejméně třikrát týdně na úrovni rychlé chůze či jízdy na rotopedu. Důležitá je dieta. Z preventivního hlediska není pravda, že se nemá konzumovat cukr. Vznik cukrovky vyvolává zejména zvýšený příjem živočišných tuků, které jsou ve velkém množství obsaženy v uzeninách.

Podle přednosty interní kliniky motolské nemocnice Milana Kvapila jen pětina diabetiků považuje cukrovku za závažné onemocnění. Diabetes se sice většinou v počátečném stádiu výrazně neprojevuje. Některá z pozdních vážných komplikací cukrovky však postihne čtvrtinu nemocných, například poškození ledvin, očí, nervové poruchy či gangréna dolních končetin.

Výzkumy ukazují, že z lidí, jimž byla cukrovka diagnostikována v 55 letech, do 15 let zemře 28 procent, 27 procent bude mít onemocnění srdce, desetina prodělá mozkovou příhodu a čtvrtina bude mít poškozenou sítnici.

V současné době je registrováno zhruba 750.000 diabetiků, ale
pravděpodobně má cukrovku každý desátý Čech. Počet diabetiků se v České republice každoročně zvyšuje zhruba o 50.000.

Počet diabetiků se zvyšuje po celém světě, protože se stále více lidí stěhuje do měst, kde omezují své fyzické aktivity. Na problematiku cukrovky upozorňuje celosvětová akce Pochod proti diabetu, který se bude konat 14. listopadu. Zájemci mohou získat bližší informace na adrese www.dendiabetu.cz, kde si mohou zaregistrovat i svůj pochod. Loni se v ČR k pochodu připojilo 3500 osob na 55 místech. Ve světě se jich zúčastnilo 200.000 lidí.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jsem dlouholetý diabetik a nyní jsem začal s Januvií a zdá se, že je to...
Milan Navrátil  |  21.6.2009 12:01

Tato nová léčba diabetu zabraňuje mhohým komplikacím diabetu. S Januvii...
Stanislavskij Gregor  |  22.6.2009 18:08

Byla jsem na www.cukrovkar.cz a dozvěděla se věci kolem cukrovky o...
Alena Psotská  |  22.6.2009 19:01

Taky zkuste www.diabetologiepraha4.cz. Píše se tam vo diacentru prof....
Květuše  |  23.6.2009 16:55

Já beru Januvii krátce takže se nijak neprojevuje ale jak nad tím...
Jarka Lipková  |  29.6.2009 05:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *