Co můžete očekávat od alternativní medicíny

16.1.2002 00:00
Zdraví

Alternativní medicína si získává stále větší popularitu. V zahraničí existují lékařské fakulty a speciální školy, kde se dají tyto metody studovat a získat oprávnění k léčení. Též v některých státech zdravotní pojišťovny hradí určité alternativní způsoby léčby. I u nás vzrůstá zájem o alternativní a přírodní medicínu. Lidé však někdy mají nerealistická očekávání.

Existuje mnoho metod, které se řadí do alternativní medicíny - přes bylinky, čínskou medicínu, homeopatii, regresní terapii až po šamanské léčení a další metody. Většinou se uplatňují při léčbě chronických onemocnění. Ne každá metoda je však vhodná pro léčení určitého člověka s určitým konkrétním onemocněním.

V mnoha případech se na vyléčení musí podílet více metod. Například léčba výživou společně s bylinkami a určitou formou psychoterapie může někomu pomoci, pro jiného však bude nejvhodnější klasická medicína doplněná léčebnými dávkami vitamínů a pro třetího je například tou pravou cestou léčba konstituční homeopatií.

Pokud vašemu známému pomohl nějaký vitamín, bylinka, homeopatikum či léčebná metoda a vám ne, může to znamenat:
a) Přípravek či metoda není vhodný pro vaši osobu.
b) Přípravek či metoda není vhodný pro typ vašeho onemocnění.
c) Nebyl(a) jste u správného odborníka.
d) Nezapojil(a) jste se aktivně do léčby - většina metod alternativní medicíny totiž vyžaduje od pacienta změnu životního stylu, stravovacích návyků či změnu myšlení. Nemoc je totiž chápána jako odchýlení od přirozeného řádu.
e) Očekáváte vyléčení příliš brzy - léčba alternativními metodami je většinou dlouhodobá a často na začátku dochází k zhoršení příznaků. Někdy se udává orientační pravidlo, že léčení trvá tolik měsíců, kolik let daným onemocněním trpíte.
f) Váš zdravotní stav je natolik závažný, že pouze jedna určitá metoda či jeden přípravek nemůže nic změnit.

Při léčbě alternativní medicínou je třeba též pamatovat na to, že i jejími metodami se dá ublížit, pokud jsou aplikovány neodborně.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Hezký a pravdivý článek. Nikdy jsem bylinkám nevěřil, dnes je po...
Jindra  |  13.12.2011 08:22

Vážený pane Jando, můžete nám po pravdě říct, od čeho vám Alveo...
Opálková  |  13.12.2011 09:40

Vážená paní Opálková, moji matku bodla vosa a dostala boreliozu....
Jindra  |  14.12.2011 08:16

Prvotní otázkou je, co kdo považuje za alternativní. Každopádně je...
Jonathan  |  14.12.2011 13:30

jsem vyzkoušela alveo a jsem spokojena
oharkova  |  6.2.2013 14:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *