Mozková mrtvice - mozková cévní příhoda

13.1.2005 00:00
Zdraví

Mozková mrtvice je onemocnění tepen v mozku, které zajišťují jeho prokrvení a výživu. Nejčastěji dochází k uzávěru mozkové tepny krevní sraženinou (trombem) nebo vmetkem (embolem). Následuje přerušení přívodu okysličené krve do příslušné oblastli mozku. Jedná se o ischemickou formu mozkové mrtvice. Druhým typem mozkové mrtvice je krvácení (hemoragie) do mozku v důsledku cévních malformací, výdutí či tumorů. Projevy mrtvice záleží na rozsahu a lokalitě postižení. Projevují se různými neurologickými příznaky: poruchami vědomí, řeči, paměti, hybnosti (ochrnutí)...

Rizikové faktory:
Vysoký krevní tlak
Ateroskleróza - kornatění cév
Cukrovka
Nadměrná krevní srážlivost
Onemocnění srdce
Kouření a konzumace vyšších dávek alkoholu
Nadváha
Onemocnění cév a nádory, které hrozí vznikem mozkové embolie (zejména kožní nádor melanom)
Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce a substituční hormonální terapie zejména v kombinaci s kouřením či jínými rizikovými faktory.

Prvním varovným signálem může někdy být tzv. tranzitorní ischemická ataka (TIA), kdy se příznaky objevují náhle a rychle mizí do 5 minut, jakmile dojde k rozpuštění ucpávky v tepně. Pokud se této skutečnosti nevěnuje pozornost, může se za několik dní nebo týdnů dostavit skutečná mrtvice. Vždy je proto třeba, co nejdříve navštívit lékaře.

I po prodělání velké mrtvice je nejdůležitější co nejrychlejší hospitalizace a léčba, aby nedošlo k odumření buněk v důsledku nedostatku kyslíku a k trvalému poškození mozku. Velký význam pro obnovení funcí mozku má i následná rehabilitace.

Při hemoragické formě mozkové mrtvice je nejdůležitější co nejrychlejsí chirurgický zákrok.

V prevenci ischemické mozkové příhody a pro následnou rehabilitaci po jejím prodělání se z přírodních prostředků doporučují především:
Korolen, který působí ozdravně na cévy, srdce a mozek. Uplatňuje se jak v prevenci, tak při rehabilitaci cévních mozkých příhod.

Omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevních tuků. Zároveń jsou důležité pro správné fungování nervového systému.

Gingo biloba, který zlepšuje cirkulaci krve v mozku a je velmi účinný po ischemické mrtvici.

Lecitin pomáhá uchovat i do staršího věku paměť a kvalitní mozkové funkce. Je ochranou proti onemocněním srdce, cév a proti mozkovým příhodám.

Česnek - je prevencí vzniku ischemické shoroby srdeční a mozkové příhody, jelikož snižuje hladinu cholesterolu v krvi a brání vzniku krevních sraženin.

Kúra k prevenci cévních onemocnění, infarktů a mozkových příhod

Kúra po prodělané cévní příhodě, infarktu a mozkové příhodě

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

o tom česneku to je zajímavé. Ať to pravda je nebo není, tak mě to...
 |  23.1.2009 19:15

jsi to ty?
formole  |  23.1.2009 20:26

chci se zeptat...
filip  |  25.2.2010 20:28

Krevní tlak mám dobrý 120/75/80,přesto mě Paní lékařka chtěla...
Pavel  |  25.11.2010 07:43

Rada čínského profesora – návod, jak zabránit následkům mozkové...
Hanka  |  17.11.2013 12:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *