Mozek pacientů s migrénou se liší od mozku zdravých lidí

22.11.2007 00:00
Zdraví

Mozek pacientů, kteří pravidelně trpí silnou migrénou, se liší od mozku lidí, kteří s úpornými bolestmi hlavy nemají žádné problémy. Došli k tomu odborníci v nové studii zveřejněné v časopise Neurology. Vědci si ale nejsou jisti, zda jsou pozorované změny v mozkové kůře příčinou nemoci nebo jejím důsledkem. Jinak řečeno není zřejmé, zda je větší tloušťka určité části kůry způsobena migrénami nebo je naopak jejich roznětkou.

 Studie srovnávala snímky mozku 24 lidí, kteří zhruba 20 let trpí pravidelnými bolestmi hlavy, se snímky těch, kteří takový problém nemají. Odborníci došli k tomu, že snímky obou skupin se od sebe prokazatelně liší. Pacienti s migrénou měli senzorická centra mozkové kůry, tedy oblast mozku zodpovědnou například za vnímání bolesti či teploty, v průměru o pětinu tlustší než zdraví lidé.


    Podle lékařky Nouchine Hadjikhaniové, která studii vedla, výsledky dokazují, že migréna je velmi závažný stav. "Musíme ji brát vážně, protože může způsobit změny v mozku," uvedla.


    Nové poznatky mohou v budoucnu vést například ke zlepšení léčby pro migreniky. "Čím lépe porozumíme patofyziologii migrény, tím spíš budeme schopni přijít s léky, které na ni zabírají. V tuto chvíli neexistuje lék, který by v prevenci dostatečně fungoval," řekla Hadjikhaniová.


    Migréna je chronické onemocnění, při němž dochází k opakovaným záchvatům bolesti hlavy, které trvají od čtyř hodin do tří dnů. Záchvaty migrény provází vedle úporné bolesti jedné poloviny hlavy i nechuť k jídlu a časté zvracení, nemocní také obtížně snášejí světlo a hlasitější zvuk. Podle lékařů migrénami trpí až deset procent populace.

Zdroj: ČTK

Související články

Bolest hlavy, migréna - SPECIÁL

19.11.2007 00:00

Kopretina řimbaba - přírodní pomoc při bolestech

23.6.2006 00:00

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

TO JARKA: Nemyslím si, že by to byla migréna. Jestli to jsou opravdu...
i  |  21.5.2008 19:52

Dobrý den všichni, koho trápí bolesti hlavy. Mám pro Vás úžasnou...
Ivana  |  29.7.2008 16:49

No nevím,já se narodila císařem. Jsem migrenik - silný. Momentálně mě...
Hana  |  2.9.2008 03:55

Ahojvšichni migrenici take už od 10 let trpím migrénou.Je mi dnes 32 let...
Bara  |  18.2.2009 09:53

Dobrý den.mam dlouhodobě bolesti hlavy.( Jsem migrenik) s aurou.podstoupila...
Lenka  |  1.3.2017 16:14

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *