Módní žabky jsou zdraví nebezpečné

15.8.2005 00:00
Zdraví

Když před pár desítkami let byly módním hitem tzv. vietnamky, jejich majitelé si obvykle stěžovali na to, že se jim při chůzi po rozpáleném asfaltu vytrhávají

Nejvážnější problémy dnešních ?žabek? jsou zdravotní. Protože se tento druh obutí stal celosvětovým trendem a vyšlapují si v něm milióny lidí, rozhodli se odborníci prozkoumat jeho vlastnosti. Ke svému zděšení zjistili, že čtrnáct z pětadvaceti vzorků obsahuje v podstatě koktejl nebezpečných chemikálií. V používané umělé hmotě se běžně vyskytuje olovo, zinek, fosfáty, prostředky proti vzplanutí a tzv, ftaláty, jež zaručují pružnost a ohebnost jinak křehkého materiálu. Už v malých množstvích dokáží těžce poškodit imunitní a hormonální systém a vyvolat životu nebezpečná onemocnění.

?Něco takového patří na skládku nebezpečného odpadu,? říká Patricia Cameronová, chemická expertka ze Svazu pro ochranu životního prostředí a přírody.

Při každém kroku se totiž z povrchu ťapek otírají drobné částečky, které se ukládají do organismu. Zvláště ohroženi jsou dospívající, kteří procházejí pubertou. Jedovaté substance mohou například způsobit narušení činnosti vaječníků, a tím u dívek zavinit neplodnost. Jindy mohou poškodit ledviny či játra nebo mít na svědomí vznik četných alergií. Ani muži nejsou vůči těmto látkám imunní. Módní obuv se neblaze podepisuje na tvorbě spermií, jejichž počet nejen snižuje, ale také jim škodí.

Jak upozorňuje Craig Martin, britský odborník na dopravu, rozhodně by flip flopy neměli nosit řidiči.

?Zaznamenali jsme v poslední době již zvýšený počet nehod s tragickými následky, při nichž se šlapka zaklínila pod brzdový pedál.?

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Janino to by nepomohlo, jsem totis dislektik
Imhotep  |  20.2.2008 15:18

preco by mal byt podozrivy ci neverit mu!? co ak sa venoval matematike a...
patasnik  |  15.5.2008 12:34

ahoj
nikola kolodejova  |  18.3.2011 10:05

Prosím Vás, jak vypadá žabka a flip-flop
Zdenek  |  6.4.2017 10:06

Dobrý sex je jako když ona běží ve vietnamkách na tramvaj!
Ja99  |  13.6.2018 00:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *