Moderní léčba spasticity

29.6.2012 00:01
Zdraví

Spasticita neboli zvýšené svalové napětí je příznak chorob, jako je roztroušená skleróza, dětská mozková obrna, mrtvice, úrazy mozku a míchy a dalších. Projevuje se zejména na končetinách jako křeč nebo bolest, a to tak silná, že ani nejsilnější tišící léky nefungují a pacient tak neustále trpí.

V České republice je dostupná léčba intratekálním baclofenem, která pacientům dokáže od křečí pomoci. Navíc je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Pacientů, kteří se touto metodou léčí, je ale pouhá hrstka.  

Jak již napovídá název - léčba ITB používá lék baclofen. Ten je základem také u tablet k ústnímu užívání. Rozdíl je ale ve způsobu podávání a množství látky. U ITB léčby se lék dostává přímo do míchy. Odpadá tak dlouhý proces trávení léku a zanášení organismu nadbytečnými dávkami a zrychluje se jeho působení a stejně tak vedlejších účinků je méně. Intratekální baclofen působí přesně v místě, kde je potřeba - v míše a mozku. Proto, že se baclofen dostává přímo k postiženým centrům, je k dosažení účinku zapotřebí až stonásobně nižší dávka, než je tomu v případě tablet. Účinnost této léčby je naopak mnohonásobně vyšší. 

Na začátku ITB léčby stojí operativní zákrok. Pacientovi je do míchy voperován drobný katetr a do podkoží na břiše malá pumpa. Katetr je s pumpou propojen tenkou hadičkou. Pumpa je zásobníkem léku a zároveň jakýmsi řídícím centrem, které sleduje pacientův stav a zaručuje kontinuální přísun léku. Z pumpy do katetru potom hadičkou proudí přesně takové množství baclofenu, které je v tu chvíli potřeba. „Je to neskutečná úleva. Nejdřív jsem měla trochu strach z operace a nebyla jsem si jistá, jestli to bude mít nějaký efekt, ale dnes si život bez pumpy neumím představit. Od té doby, co mám pumpu už v podstatě nevím, co to spazmus je. Začala jsem se dokonce věnovat parasportům - plavání, potápění, jízdě na kole a čtyřkolce a chystám se i na lyže,“ říká Radmila Krčmářová, pacientka, která po operaci ploténky v roce 2005 skončila na invalidním vozíku. ITB léčbu má od roku 2007. 

Léčba ITB je na českém trhu dostupná a plně hrazená ze zdravotního pojištění. Pacienti tak mají možnost se k této metodě dostat. Problém je, že lékaři (neurologové, praktičtí lékaři), kteří se spastickými pacienty přicházejí do styku, je o ITB léčbě neinformují. Často i proto, že o ní sami nevědí. Informace o přednáškách jsou dostupné také na internetové adrese www.pumpyprozivot.cz, stejně jako blog pacientky Krčmářové, kde popisuje svůj boj se spasticitou. Aktuálně na implantaci baclofenové pumpy čekají tři pacienti, kteří se k ITB léčbě přihlásili právě prostřednictvím webu www.pumpyprozivot.cz a úspěšně prošli testy.  

Spasticita

Křeč (latinsky: spasmus, řecky: hyperkinesis) je nefyziologický stav, kdy dochází k nadměrnému či dlouhodobému stahu kosterní nebo hladké svaloviny. Křeč může postihovat jeden sval nebo celé svalové skupiny.

 

Pohyb je omezovaný a někdy bolestivý, pro člověka je těžké pohnout částí svého těla, protože svaly jsou příliš pevně napnuté - i když dotčený sval je ve skutečnosti velmi slabý. Při pohybu by se měla jedna skupina svalů stahovat, zatímco druhá uvolňovat. Aby tomu tak bylo, je z mozku přes míchu do svalů vysílána a potom zpětně vrácena komplexní sada zpráv. Například při roztroušené skleróze nemusejí tyto zprávy procházet normálně - dráhy z mozku a míchy mohou být blokovány. Zprávy se mohou změnit ve zprávy popletené, takže se stahuje najednou více než jedna skupina svalů. Spazmy, to jsou bezděčné, neúmyslné pohyby svalů v údech či trupu. Jednotlivci nemají vůbec žádnou kontrolu nad těmito pohyby, které mohou vznikat náhle, jsou silné a intenzivní.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Materialistický přístup k věci je zde nutno spojit s duchovním. Spazmus...
Honza  |  1.7.2012 09:20

Stalo se například i to, že jeden člověk snědl závadné špekáčky....
Honza-pokrač.  |  1.7.2012 09:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *