Moderní léčba bércových vředů

28.10.2005 00:00
Zdraví

Každý pětadvacátý Čech onemocní v průběhu života bércovými vředy. Aktuálně jimi trpí až 60.000 lidí. Pouze menšině pacientů se však dostane moderní léčby, která je sice momentálně dražší, ale je účinnější, méně bolestivá a z dlouhodobého hlediska levnější. O její úhrady však musejí praktičtí lékaři a ambulantní specialisté žádat revizní lékaře. Novinářům to řekla přednostka dermatologické kliniky nemocnice v Praze Na Bulovce Jana Herzogová.

Bércový vřed je defekt kůže, který zasahuje do hlubších vrstev a velmi špatně se hojí. Bércový vřed trvá déle než šest týdnů, mnohdy však řadu let. Příčinou jeho vzniku je zejména žilní nebo tepenná nedostatečnost či poruchy nervového zásobení.

Moderní "vlhká léčba" vředu, která spočívá v přikládání terapeutických obvazů obsahujících aktivní látky, dokáže zkrátit dobu léčení až o 40 procent. Tato metoda umožňuje převazovat ránu až po několika dnech. Při klasickém metodě se bolestivé převazy provádějí denně. V řadě případů vede nová léčba k relativně rychlému vyléčení problémů trvajících řadu let. Například v Irsku je moderní terapií léčeno 90 procent pacientů.

Podle přednosty Geriatrického centra pardubické krajské nemocnice Ivo Bureše není moderní léčba finančně náročnější. Tím, že zkracuje dobu léčby, podstatně snižuje počet převazů i množství spotřebovaných "levnějších" léků. Jako příklad uvedl pacientku, jejíž klasická léčba přišla pojišťovnu za tři roky na více než 200.000 korun. Při moderním postupu pojišťovna zaplatila za tříměsíční léčbu za léky 10.000 korun a 53.000 korun za hospitalizaci. Pacientka, která trpěla obtížemi několik desetiletí, byla za tuto dobu téměř vyléčena.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Rád bych pane Šulič vyzkoušel váš přípravek na léčbu bércových...
Láda  |  25.6.2018 10:32

dá se léčit v zárodku, kdy ještě neprasknul operativně? dekuji
pavel  |  2.7.2018 12:57

dá se bércový vřed operativně vyléčit když ještě neprasknul? tzv v...
pavel  |  5.7.2018 12:14

Hezky den!Prosim o radu.Mela jsem na kotniku z obou stran bercove...
Dagmar  |  17.8.2018 12:23

V lékárně vám poradí. Tady je jen hejno uchylů....
Tady ne  |  17.8.2018 13:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *