Mnohočetný myelom se dá účinně léčit

4.4.2005 00:00
Zdraví

Za nevyléčitelné onemocnění je považován mnohočetný myelom, zhoubné nádorové onemocnění krve. Účinně pomoci pacientům donedávna mohla jen bolestivá a náročná transplantace kostní dřeně. Velkou úlevou pro ně podle odborníků může být bortezomib Velcade, jehož nasazení bude v České republice od 1. dubna plně hrazeno pojišťovnou. Užíváním se mohou zpomalit, zvrátit, nebo i zastavit projevy nemoci.

"Hlavní výhodou nového léku je účinnost u pacientů, pro které nemáme žádné jiné možnosti léčby. Zcela mění jejich výhled do života. Navíc jde o ambulantní léčbu, která je pro pacienty velmi pohodlná. Není zatížena nežádoucími komplikacemi. Jeho účinnost je přitom velmi vysoká," řekl ČTK docent Ivan Špička z 1. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Praha.
Myelom je onemocnění převážně lidí středního a vyššího věku. Mnozí lidé netuší, že jsou postiženi a nemoc je odhalena často až ve vyšších stádiích. Projevuje se bolestí kostí, případně samovolnými zlomeninami, nebo vysokou hladinou vápníku v krvi.

"Svou nemoc tajím. V případě, že zaměstnavatel zjistí, že máte rakovinu, hned vás vyhodí," přiznal novinářům jeden z českých pacientů, který nový lék užívá. S rakovinou bojuje již pět let a jedinou alternativou pro něj donedávna byla autologní transplantace - to znamená, že dárcem je pacient sám sobě. Kostní dřeň je například odebrána pacientovi v době, kdy nemá projevy onemocnění. Ta by mu však prý výrazně zkomplikovala život a mohl by přijít o práci. "Dnes si užívám života naplno," uvedl.

Nasazení komplexní léčby pomoci nového léku přijde zhruba na 900.000 korun. Podobně ovšem stojí i transplantace. Odborníci zdůrazňují, že jde o prostředek z nové generace léků, který se liší od všech dosavadních protinádorových preparátů.

Podle světových studií se zhruba 35 procent postižených pacientů podařilo díky novému prostředku buď vyléčit, nebo dosáhnout stabilizace nemoci. "Více než třetina pacientů by jinak zemřela, neboť žádná jiná alternativa pro ně nebyla," řekl docent Špička. Zdůraznil, že u pacientů s novým onemocněním se předpokládá účinnost až do 90 procent.

Vedlejší účinky léku se projevují takzvanou neuropatií, porušením nervů, které se projevuje sníženou citlivostí, nebo brněním prstů na rukou a na nohou. Někdy jde o silnou bolest a léčba se musí přerušit. Při vysazení léku nežádoucí projevy mizí.

Mnohočetný myelom tvoří zhruba jedno procento všech nádorových onemocnění. Je zároveň druhým nejčastějším hematologickým nádorovým onemocněním. V ČR je takto postiženo zhruba 1300 osob a ročně je zjištěno asi 400 nových případů.

Alexandra Malachovská - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

je vždycky dost času! Klídek!!! Alternativní medicína + alkohol,...
Na 4 prkýnka  |  28.4.2016 21:36

Co si myslíte? Přísná a zdravá dieta, nebo alkohol a užívat si?...
Přátelé  |  28.4.2016 21:46

Co si myslíte? Přísná a zdravá dieta, nebo alkohol a užívat si?...
Přátelé  |  28.4.2016 21:46

Alkohol okyseluje, takže pravděpodobně způsobí více škod než užitku....
Luděk  |  28.4.2016 23:53

Nemoci nevznikají jen tak ze vzduchu, ale většinou mají svou příčinu v...
Vladimír  |  10.7.2018 10:42

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *