Mistr čistič krve ve vašem těle

26.6.2003 00:00
Zdraví

Lymfatický systém hraje při detoxikaci neodmyslitelnou roli. Rozvádí po těle lymfu, průzračnou, bezbarvou tekutinu, v níž se koupají všechny buňky vašeho těla, a která je všechny pročišťuje.

Lymfatický systém pracuje souběžně s oběhovým systémem a skládá se ze sítě lymfatických cév, které se podobají tepnám a ze stovek lymfatických uzlin, jež jsou rozptýlené po celém těle. Lymfa vtéká a vytéká z krevního oběhu skrz propustné membrány, přičemž přivádí k buňkám živiny a odplavuje odpadní produkty. Odpadní produkty, vyplavované z buněk, jsou filtrovány přes lymfatické uzliny, které jsou nahromaděné ve větším počtu hlavně v podpaží, na krku, ve stydké oblasti, na břiše a na prsou. Součásti lymfatického systému jsou rovněž krční mandle, nosní mandle, střevo, slezina a tzv. Peyerovy plaky v tenkém střevě.

Krční a nosní mandle, slepé střevo a slezinu považovala dříve medicína chybně za cosi postradatelného, ale ve skutečnosti všechny tyto orgány hrají důležitou roli při detoxikaci. Právě ony totiž spolu s lymfatickými uzlinami filtrují jedy z lymfy a ničí choroboplodné mikroorganismy a buněčný odpad, jako jsou například odumřelé bílé krvinky.

Lymfatický systém hraje velmi důležitou roli ve funkci imunitního systému vašeho těla. Bílé krvinky, jako jsou lymfocyty a makrofágy, totiž v lymfatických uzlinách napadají a požírají škodlivé mikroorganismy. Když onemocníte infekční nemocí, ty lymfatické uzliny, které jsou nejblíže napadené oblasti, otečou, neboť v té chvíli obsahují toxiny. Nejspíš jste už asi někdy měli oteklé lymfatické uzliny pod dolní čelistí, když vás bolelo v krku. Oteklé uzliny ukazují, že lymfatický systém se v této chvíli velice namáhá, aby přemohl útočící mikroorganismy. A když infekce pomine, lymfatické uzliny se zas navrátí do své původní velikosti, která zhruba odpovídá malému hrášku.

Třebaže lymfatický systém je skutečně do určité míry podobný oběhovém systému, nemá na rozdíl od něho takový přepych, jakou je vlastní pumpa, kterou je pro oběhový systém srdce. To nepřetržitě vhání krev do tepen, zatímco lymfatický systém závisí na vnějším tlaku, jako je cvičení, dýchání a masáže, které rozproudí lymfu. A následkem nedostatečného pohybu lymfy je, že mnoho lidí trpí ochabnutím lymfatických funkcí. Pokud ale lymfa neplyne volně, dochází ke stagnaci, odpad se navrací zpátky do buněk a infekce se v těle spíše uchytí na nějakém "opěrném bodě", takže bude docházet k recidivám.

Pokud máte zduřelé lymfatické uzliny, aniž byste trpěli akutní infekční chorobou, nebo pokud z oteklé i poté, co už vás nemoc přešla, poraďte se s lékařem.

Příznaky zhoršené lymfatické funkce:
 • Oteklé lymfatické uzliny
 • Časté (a opakující se) infekční nemoci
 • Měkké lymfatické uzliny
 • Ztvrdlé lymfatické uzliny
 • Celulitida Zdroj: Laura Vukovicová - 14-denní pročištění organismu léčivými bylinami
 • Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  Dobrý den, byla jsem nachlazená (rýma, bolest v krku) a nahmatala jsem si...
  Kristýna  |  10.12.2010 15:17

  je kristinko muzu se vas zeptat ,jak jste t tedy vyresila ? mam uplne ten sam...
  nikol  |  9.1.2014 13:04

  Ahoj prosím vás mám asi něco jako „knedlík v krku" nebo tak něco...
  Mary  |  4.5.2018 21:41

  Tak jim to asi budeš muset říct nic se nedá dělat a aby se ti to...
  Amy  |  4.5.2018 21:43

  Myslím tvým rodičům
  Amy  |  4.5.2018 21:44

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *