Minikamerka vyšetří tenké střevo za 8 hodin

24.10.2002 00:00
Zdraví

Kamera o velikosti pilulky vyráběná izraelskou firmou Given Imaging projde za osm hodin tenkým střevem člověka, vyfotografuje pečlivě vnitřní stěny a vyjde konečníkem bez bolesti ven. Jako unikátní diagnostická pomůcka si získává mezi lékaři velmi dobrou pověst, napsala agentura Reuters.

Ředitel firmy Gavriel Meron dnes prohlásil, že klinické testy provedené na více než 900 pacientech dokazují, že kapsle M2A převyšuje možnosti dosud běžně používaných diagnostických metod. Představena byla na evropském týdnu žaludeční a střevní medicíny, který se konal od 19. do 21. října v Ženevě.

Izraelci ji už prodávají 40 zemím a jako diagnostická metoda byla loni schválena také v USA. Ve třetím čtvrtletí letošního roku firma prodala kapsule za 7,4 miliónu dolarů, což je pětinásobně více než za stejné období loni.

Kamerka se využívá především pro objasnění potíží pacientů trpících vnitřním krvácením, u nichž se nedaří diagnózu stanovit běžným vyšetřením střeva či rentgenem.

Použití kapsle není laciná záležitost - stojí až 2000 dolarů - ale je to lepší řešení, než chirurgický zákrok, který zůstává v takových případech poslední šancí pacienta. "Tenké střevo je černou skříňkou medicíny a naše kapsle tuto skříňku otevírá," sdělil Meron.

Firma doufá, že kamerka bude v budoucnu použitelná i při jiných obtížně diagnostikovatelných potížích, jako je například Crohnova nemoc - chronický zánět trávicího traktu.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

děkujme vědě ,že zázraky se dějí, je to unikát v lek. medicině, ale...
sukenikd  |  9.11.2007 09:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *