Migranti mohou přenášet nemoci, které se již v Evropě nevyskytují

15.10.2015 00:01
Zdraví

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) kvůli uprchlické krizi nařídil sestavení speciálního týmu pro ochranu obyvatelstva proti přenosu infekčních nemocí. Ministr se pro tento krok rozhodl po jednání s ministry zdravotnictví členských států Evropské unie v Lucemburku. "V tuto chvíli je naší prioritou prevence. V týmu budou experti na infekční nemoci, bezpečnostní otázky i na problematiku migrace," uvedl Němeček.

Největším rizikem je s ohledem na oblasti, odkud uprchlíci přicházejí, tuberkulóza. Migranti mohou teoreticky být také přenašeči nemocí, které se již běžně vyskytují v Evropě, jako je například meningokoková meningitida. Podle ministerstva zdravotnictví se také diskutuje o možnosti importu dětské obrny ze zemí, kde se vyskytuje, jako je Nigérie, Pákistán nebo Afghánistán. Proti této nemoci se ale v Česku povinně očkuje. “Při kumulaci běženců s nízkou úrovní osobní hygieny může pak hrozit epidemický výskyt u lidí umístěných v uprchlických zařízeních,“ doplnil úřad.


Hlavní hygienik Vladimír Valenta na začátku září uvedl, že Česko aktuálně není ohroženo šířením exotických infekčních nemocí v souvislosti s migrací. Hygienici už několik týdnů situaci monitorují. Fungují také preventivní opatření při vstupním vyšetřování migrantů. “Prvním úkolem nového týmu bude vytvořit z již nastavených opatření trvalý systém a dále tuto ochranu doplňovat a rozvíjet podle aktuálních potřeb vyplývajících z denního monitoringu situace,“ doplnil ministr.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Šílený! 6500 tolik je nás v našem městečku.No člověk má pocit že z...
Ilona  |  30.8.2016 23:32

Pojem italská mafie Vám nic neříká ? Teď se jí setsakra hejbají...
mamut  |  31.8.2016 01:04

Ano - ústav pro choromyslné se sídlem v Bruselu.
mamut  |  31.8.2016 01:07

A abych nezapomněl - pobočku má v Berlíně.
mamut  |  31.8.2016 01:09

A to si myslíš, že "...staří loví slevy v marketech... " jen...
Milan M.  |  31.8.2016 09:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *