Metoda MDM pomáhá při diabetické neuropatii

3.5.2012 00:01
Zdraví

Od bolestí, křečí a brnění nohou, které působí nervy narušené cukrovkou, může diabetikům podle profesora Milana Kvapila ulevit nová léčebná metoda. Je založena na průchodu velmi slabého proudu centrálním nervovým systémem.

Za dva roky absolvovalo v ČR léčbu téměř 500 lidí, pomohla 85 procentům z nich. Metoda MDM také brání rozvoji komplikací diabetu, řekl novinářům profesor.


    Ze zhruba 800.000 léčených diabetiků jich trpí postižením nervů, takzvanou diabetickou neuropatií, asi 300.000. Je to nejčastější komplikace cukrovky. Projevuje se v klidu, v noci, narušuje spánek. Vede k necitlivosti nohou na dotek, horko, chlad a bolestivé podněty. Pacient nevnímá, když si v botě poraní nohu. Rána se špatně hojí. Diabetická neuropatie je jednou z hlavních příčin amputace nohy u diabetiků.


    Třiasedmdesátiletý pacient Josef Sádecký ocenil, že mu po léčbě ustalo brnění nohou, má je teplé, což předtím neměl. Ujde téměř 300 metrů bez hůlky, což dřív nedokázal. Po dlouhé době se také vyspal.


    Běžná léčba cukrovky spočívá v úpravě hladiny cukru v krvi a podání léků, které zlepší prokrvení končetin a utlumí vnímání bolestí v nich. Řada pacientů ale léky nemůže užívat kvůli nepříznivým vedlejším účinkům.


    Variantou pro ně je fyzikální léčba za pomoci MDM (mesodiencefalické modulace), zdravotní pojišťovny ji nehradí. Půlhodinová procedura stojí kolem tisícovky, je jich potřeba 13. Léčbu poskytují pracoviště v Plzni, Praze, Zlíně, Příbrami, Mariánských Lázních a Hradci Králové.


    Metoda MDM je v Česku schválena pro léčbu diabetické neuropatie a poruchy mikrocirkulace, tedy proudění krve v tkáních.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Hezky se Kvapil chválí, hezky. Ale nějak zapomíná zmínit, že ty jeho...
Q.  |  5.5.2012 00:29

Oprava - impaktovaný, nikoli impaktový
pro Q.  |  7.5.2012 17:22

Obojí je správně. Na mém současném pracovišti se používá kratší...
Q.  |  7.5.2012 19:21

dobrý den.za úkony poskytnuté v běžném životě,za které se...
Antonín  |  2.4.2014 09:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *