Menstruační potíže

31.1.2007 00:00
Zdraví

Silné krvácení (spotřebujete během dne více než 6 vložek nebo tamponů).
Často křečovité bolesti v podbřišku.
Možné komplikace: plíživá chudokrevnost s oslabenou koncentrací a krevním oběhem.

Biologickou příčinou může být nezvyklá tvorba děložní tkáně, kolísání hladiny hormonů stejně jako různé antikoncepční prostředky (nitroděložní tělísko, tablety). Klíčová látka pro menstruační potíže je prostaglandin. Tato látka, podobná hormonu, se tvoří všude v těle mimo jiné i z kyseliny arachidonové, která je v mase a v úhoři.

Často také přispívají psychické faktory, protože žádný ženský fenomén v historii nebyl tak "prokletý" jako menstruace. Dnes se už hodně na těchto předsudcích změnilo, stále však ještě mnoho žen menstruaci stydlivě zamlčuje. Následkem toho je pak tělo fyzicky i psychicky přetěžováno a reaguje menstruačními potížemi.

Flavonidy
Tyto sekundární rostlinné látky brzdí produkci prostaglandinu, který hraje při vzniku bolesti podstatnou roli. Flavonoidy jsou především v salátě, jablkách, švestkách, bobulovitém ovoci, červeném zelí, a ústřicích. Dotyčné potraviny se musejí konzumovat ve velkém množství, aby byl efekt znatelný. Existuje i další možnost - můžeme si z těchto potravin vylisovat šťávu a použít ji vnitřně i zevně (k promasírování spodní části břicha).

Magnézium (hořčík)
Hraje rozhodující roli při stavech napětí v krevních cévách, pokožce a děloze. Je to protihráč vápníku a brzdí přehnané projevy stresu. Nedostatek magnézia bývá u žen často spojován s menstruačními potížemi. Dbejte tedy na to, aby bylo ve vaší stravě denně magnézium dostatečně zastoupeno: snězte denně 2 čajové lžičky mléčného cukru (laktózy), protože ten zlepšuje trávení magnézia. Ideální kombinaci mléčného cukru a magnézia řeší tablety obsahující magnézium lacticum z lékárny. Pozor na případné alergie na mléčný cukr- laktózu! Posypávejte si pokrmy pšeničnými klíčky a zredukujte ve své stravě živočišné tuky, protože ty zase magnéziovou bilanci pokazí.

Rybí tuk
Jeho mastné kyseliny pomáhají snižovat hladinu kyseliny arachidonové a tím zabraňují tvoření prostaglandinu, který vyvolává bolesti a záněty. K nejúčinnějším rybám patří makrela, sleď, losos a sardinky. Naproti tomu není vhodný úhoř, protože jeho maso obsahuje mnoho kyseliny arachidonové. Kdo nemá rád ryby, může nahradit potřebu rybího tuku kapslemi s rybím olejem. Dávkování: 3-5 mg oleje denně.

Vitamin B6 (pyridoxin)
Vitamin B6 hraje rozhodující úlohu v našem hospodaření s vodou. Nedostatek pyridoxinu vede k zesílenému ukládání vody, což může vést mimo jiné k pocitu napětí v hrudníku. Velké množství vitaminu je v kvalitních zrnech, bramborách a luštěninách. Nezapomeňte, že kouření a užívání antikoncepčních pilulek podstatně zvyšuje potřebu pyridoxinu.

Vitamin E Je to přirozený blokátor bolesti, protože povzbuzuje vyplavování vlastních tělesných opioidů, endorfinů. Také tiší krvácení a zabraňuje zánětům. V jedné studii univerzity v Teheránu pomáhal při menstruačních potížích podobně jako známý lék Ibuprofen, a kromě toho také krvácení bylo podstatně menší. Denní dávky vitaminu byly ostatně dost vysoké - 400 IU (mezinárodní jednotky) denně. Takových množství se dá dosáhnout jen příslušnými preparáty, ale tyto léky by se neměly podávat déle než dva měsíce, protože vitamin E je ve vodě nerozpustný a v případě předávkování ho naše tělo jen tak nevyloučí.

Barvy mají velký vliv na naši náladu i na naše tělesné napětí, jejich vliv je o to větší, když se dostanou ústy do našich vnitřností. Při silném menstruačním krvácení doporučujeme barevné tóny, které v nás zanechávají ochlazující dojem. Patří k nim fialová a modrá. Noste během menstruace fialové a modré oblečení, užívejte fialové ložní prádlo. Velmi účinné je i 20 minutové ozařování modrým světlem. Měli byste jíst v této době takto zbarvené potraviny - červené zelí, červenou řepu, švestky, borůvky a červeno-fialové vinné hrozny.

Zdroj: J. Zittlau - Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computer Press

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

mě v tvém věku gynekolog normálně psal algifen kapky proti bolesti. Ty...
Nelinko,  |  3.11.2010 10:04

Dobrý den, chtela bych se zaptat, co mám dělat je mi 15 a menstruaci mam...
DominikaS  |  16.5.2011 06:48

Já jsem si na PMS - premenstruační diskomfort koupila tabletky v...
Hanka  |  25.8.2013 11:34

Re-Hanka: KOTVIČNÍK je řešením většiny hormonálních...
Martina  |  27.8.2013 18:33

Já jsem si vyléčila PMS Gynexem (450 Kč člen klubu má slevy-3x7 kapek...
Lucka  |  10.3.2015 17:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *