Meningokok ohrožuje více děti kuřáků

3.1.2007 00:00
Zdraví

Děti kuřáků jsou až osmkrát více ohroženy nebezpečnou bakterií meningokoka. Infekce se na ně může přenést i rodičovským polibkem. Nákaza častěji napadá předškoláky a mladé lidi od 15 do 19 let věku, kteří jsou oslabeni předchozí nemocí nebo nezdravým životním stylem. Onemocnění se vyskytuje celoročně, více případů bývá v chladných měsících roku. ČTK to sdělila vedoucí národní referenční laboratoře pro meningokoky Pavla Křížová.

"V lońském roce bylo evidováno 63 invazivních meningokokových onemocnění, z toho tři smrtelná. Meningokok typu C, proti kterému lze očkovat, způsobil 14 onemocnění, z nich jedno smrtelné," upřesnila.

Podle primářky infekčního oddělení Fakultní nemocnice Motol Jiřiny Hobstové může mít každý desátý člověk přechodně v nosohltanu bakterii, která onemocnění způsobuje. Samotní bacilonosiči většinou neonemocní, ale mohou se stát nebezpečným zdrojem infekce pro ostatní. Mikroorganismy se totiž přenášejí vzduchem, tzv. kapénkovou infekcí.

Onemocnění se šíří ve větším kolektivu blízkým kontaktem. Častěji se tak nakazí lidé na diskotékách, v klubech, na tanečních párty, na studentských kolejích či dětských táborech.

Podle Křížové se v Česku ročně objeví asi stovka invazivních meningokokových onemocnění. Úmrtnost je do 10 procent, výjimečně i více. Nemocní, kteří přežijí nejtěžší formy meningokokové infekce, mají zpravidla trvalé následky. Odborníci se proto shodují, že nejlepší prevencí je očkování. Dostupné je proti typu C, zatímco proti typu B zatím vakcína vyvinuta nebyla.

"Současná situace není důvodem k masové vakcinaci," řekla Křížová. Očkování ohroženým skupinám však doporučila.

Podle odborníků se opakuje přirozený cyklus vyššího a nižšího výskytu této nemoci. V roce 2004 bylo evidováno celkem 105 nemocných, 16 z nich zemřelo. Křivka nemocnosti kulminovala v letech 1995 a 1996, kdy bylo hlášeno více než 200 případů. Nejvíce případů v Česku připadá tradičně na meningokoky skupiny B, proti nimž se neočkuje.

Časná stadia choroby, která se podobají nachlazení, se dají jen obtížně odhalit. Mezi nejčastější příznaky útočného onemocnění se řadí celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, bolest svalů a kloubů. Následovat je může rychlý nástup ospalosti, ztuhlosti krku či vyrážka. V nejhorším možném scénáři nemoc končí smrtí, vyústit může také v poruchy zraku a sluchu, poškození mozku či amputaci končetin.

Zdroj: ČTK

Související články

Imunita a její posilnění přírodními prostředky

24.11.2006 00:00

Alkylglycerol - imunita ze žraloka

20.9.2006 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

jak sz zjistí že mam meningokog
Dan  |  10.4.2008 20:08

mam ditě a moc se bojím prosím poradte jak to co nejrichleji poznam
esmeralda  |  26.4.2008 15:39

mam ditě a moc se bojím prosím poradte jak to co nejrichleji poznam
esmeralda  |  26.4.2008 15:39

Bydlím v libereckém kraji a teď se tu vyskytla tato infekční nemoc a...
Zdenka....  |  28.4.2008 19:36

Zdenko,stejně včera povídaly,že všichni měly to Béčko,a na to...
kasandra  |  28.4.2008 20:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *