Mdloby z horka

29.7.2005 00:00
Zdraví

Mdlobě z horka lze předejít ochlazováním a dostatkem tekutin. Tato rada platí pro dospělé i děti, mdloby mohou postihnout kohokoli. "Mdloba může být prvním příznakem dehydratace," řekl ČTK dětský lékař Milan Kudyn.

Mdloba souvisí s dlouhodobým působením vysokých teplot a přehřátím organismu, zpravidla i s delším stáním. Mozek se dostatečně neprokrvuje, tělo ztrácí tekutiny pocením. Příznakem jsou bledost obličeje, studený pot na čele, zívání, zrychlený dech, nevolnost, malátnost a závrať. Důležité je pít, občas se ochladit a nestát dlouho na jednom místě.

Kudyn, který působil čtyři roky jako dětský lékař v tropické Africe, doporučuje větrat v noci, kdy je vzduch chladnější, a přes den, kdy se teplota šplhá ke 30 stupňům Celsia, už okna neotvírat. Lidová moudrost radí polepit okna na slunečné straně bílým papírem.

Člověka, který upadl do mdlob z horka, je nutno vynést na chladné a stinné místo. Měl by ležet naznak s mírně sníženou hlavou a zdviženýma nohama, oděv na krku a hrudi uvolněný, na hlavě studený obklad. K rychlejšímu probrání přispěje pleskání po tvářích či přičichnutí k látce s ostrým pachem.

Když se člověk z mdlob probere, je třeba pozvolna nahrazovat chybějící tekutiny. Po lžičkách se dává iontový nápoj či slaná voda, kdy na litr tekutiny je čajová lžička soli. Dobrý je i studený sladký čaj s citronem. K člověku, který upadl do bezvědomí, je nutno zavolat lékaře.

S horkem a ztrátou tekutin je spojeno také tepelné vyčerpání. Trvá déle než mdloba a provází je poruchy jednání, zmatenost, podrážděnost nebo i delirium. S těžkou tělesnou námahou a velkými ztrátami tekutin a iontů souvisejí křeče z horka. Při dostatečném přísunu tekutin a iontů se stav rychle upraví.

Naďa Myslivcová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

tohle se mi letos stalo, po dni u vody- teda neomdlela jsem, jenom jsem...
katka  |  31.7.2007 13:27

To snad není pravda jsi mladá a hloupá, a co má jako být?
Nick  |  31.7.2007 13:37

Já tím taky trpím, a to i bez alkoholu. Když teploty vystoupnou nad 30 C...
Nyx  |  1.8.2007 12:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *