Masáž proti zácpě

8.1.2003 00:00
Zdraví

Masírujete-li tlusté střevo, může to být velmi léčivé a může to odstranit některé usazeniny, které se vytvořily během let. Použijte k tomu krém smíchaný na základě olivového oleje nebo kuchyňský olivový olej, k němuž přidejte několik málo kapek doporučených éterických olejů.

1. Při každé masáži tlustého střeva je důležité ošetřit napřed sestupnou část na levé straně. Položte ruku pod slezinu na levou stranu těla. Nechte zápěstí jemně klouzat přes tlusté střevo a pokuste se vycítit hrudky nebo nadmutí. Nechte ruku putovat dolů na vnitřní straně kyčelní kosti a potom ji pomialu táhněte směrem ke stydké kosti. Toto cvičení proveďte třikrát.

2. Nyní začněte blízko jater na pravé straně těla přímo pod žebry a nechte znovu zápěstí jemně klouzat od pravé strany těla k levé straně, dbejte na městnání a zhrudkovatění a potom sledujte sestupné tlusté střevo,jak bylo vysvětleno v bodě 1. Proveďte toto cvičení třikrát.

3. Tentokrát začněte u nejnižší části vzestupného tlustého střeva na vnitřní straně pravé kyčle. Nechte zápěsí třikrát klouzat nahoru směrem kjátrům.

4. Sledujte průběh tlustého střeva od nejnižšího bodu vzestupného traktu až ke krajině jater, potom naproti ke slezině, dolů k levé kyčli a mírně až ke stydké kosti. Třikrát.

5. Masírujte celé tlusté střevo krouživými pohyby prstů, zatímco budete ještě dvakrát sledovat průběh tlustého střeva ve směru hodinových ručiček. Při tomto pohybu můžete obzvlášť dobře působit na ztvrdlé zóny, když je budete masírovat v malých kruzích a potom budete prsty putovat dál, když se zóny trochu uvolní. Tímto způsobem se dostane do pohybu energie v tlustém střevě. Zácpy se uvolnĺ.

Myslete na to, že trvalo roky, než dosáhlo vaše tlusté střevo svého současného stavu a neočekávejte tedy, že bude po několika málo sezeních opět v pořádku! Možná si všimnete, že stolice je trochu tmavší než obvykle. To znamená prostě jen, že se uvolnily staré odpadní produkty, které se usadily na stěnách třeva a byly vyloučeny. (Pokud byste si však všimli ve stolici krve, měli bys te se poradit se svým lékařem).

Existuje obzvláštní zóna, která se výtečně hodí pro masáž, ovšem je často trochu bolestivá! Sval fascia lata se táhne po vnější straně stehna od kolene až na konec stehna. A sice přibližně tam, kde se nachází postranní šev džínů. V jedné formě terapie, které se říká "užitá kineziologie" nebo "Touch for health" (z angl.- dotyk pro zdraví, pozn.překl.) je tento sval spojený s tlustým střevem. Pravděpodobně ho cítíte při doteku jako měkký, tak i uzlovitý, ale když ho masírujete olejem nebo ho prostě trochu třete přes kalhoty, podporujete tím funkci tlustého střeva.

Doporučené éterické oleje: fenykl, heřmánek

Zdroj: Jennifer Harperová - Tajemství čínského léčitelství, nakladatelství Moba

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Přečti si článek
Jirka  |  17.10.2015 19:18

Jo a z vlastní zkušenosti říkam že to fakt funguje, ač to muže znit...
Poulik  |  21.10.2015 18:09

Přijde mi to divny :D ale když se nad tim zamyslim tak je fakt že když ti...
Kosi  |  22.10.2015 22:48

Na každého působí n+co jiného ale mě pomáhá 10 kapek Cholagolu před...
Karel  |  29.10.2016 10:38

Velice přínosné zacpu to uvolní hned míč doporučuji A nebojte se...
Sestra  |  18.9.2017 09:22

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *