Masařky v roli chirurgů

21.2.2001 00:00
Zdraví

Nejprve domorodci v divokých pralesích využívali jejich služeb. Dnes jsou o jejich schopnostech psány rozsáhlé vědecké studie v Americe, Velké Británii, Izraeli i sousedním Německu. Proti chronickým, nehojícím se ranám jsou nasazovány larvy mouchy masařky. Ty požírají odumřelou tkáň a produkují antibakteriální látky.

Jejich léčebná procedura trvá téměř deset dnů, výsledek ale stojí za to. V jimi ošetřené, ještě nedávno zapáchající a hnisající ráně, teď prosvítá zdravé maso - a většina "operatérů" je přitom mrtva, v ráně už pro ně není žádná potrava. A těch pár přeživších se snadno odstraní pinzetou nebo sterilním solným roztokem.

Larvy masařky zaskakují všude tam, kde selhávají vysoce účinné léky a nejmodernější techniky ošetřování ran. Larvová terapie pomohla už v Německu více než 3500 pacientům. Jde o léčebnou metodu bez jakýchkoliv vedlejších účinků, při níž "biologičtí operatéři" pracují precizněji a ohleduplněji než kterýkoliv zkušený chirurg: nekrotickou tkáň odstraní do posledního zbytečku, aniž by se ale dotkli zdravého masa.

Významný je přitom také antibakteriální efekt trávicích šťáv larev. Jejich sekret působí očividně zčásti jako lokální antibiotikum, s jehož pomocí larvy v zájmu vlastního přežití pořádají hon na baktérie. A jsou přitom úspěšné i proti takovým původcům nákazy, které odolávají obvyklým antibiotikům.

Pro novou metodu si její obhájci vymysleli vznešené jméno "biochirurgie". Nejnovější studie v USA, Velké Británii a Izraeli ukázaly, že bělaví pomocníci odstraňují odumřelou tkáň ze zanícených ran dvakrát rychleji než konvenční metody.

Většina chronických ran starších pacientů se začala díky "larvové terapii" zázračně hojit. Dokonce i nemocní, jimž už hrozila amputace, si díky ní zachovali své údy. Především ale u typických "otevřených nohou" diabetiků se nasazení larev často ukázalo být "úspěšným receptem". Působením larev masařek se podařilo zhojit až 90 procent těchto jen obtížně léčitelných problémových ran.

I aplikace "masařkových kohort" ale měla své problémy. Teprve nedávno se expertům ve speciálních laboratořích podařilo vypěstovat sterilní larvy, od nichž nehrozí žádné riziko infekce. Nyní rozesílá hamburská firma BioMonde měsíčně 400 až 500 balíčků se sterilními "biochirurgy".

Všemocná ale biometoda léčení chronických ran samozřejmě není. Selhává například u ran vznikajících v důsledku poruch prokrvování, kdy larvy vyhojí jen následky, nikoliv ale samu příčinu trápení.

Obezřetnost je namístě i proto, že se do oběhu dostávají i nesterilní larvy z pochybných zdrojů. Pro léčebný efekt je navíc rozhodující měrou významná i přesná zoologická identita "biochirurgů": jen larvy druhu Lucilia-sericata se totiž při hledání potravy spoléhají výhradně na sílu svých trávicích sekretů.

Jiné, od těch pravých jen stěží rozlišitelné druhy ale mají kusadla, jimiž napadají i zdravou tkáň, otevírají cévy a mohou pronikat i do hlubin lidského organismu.

Zdroj: ČTK

Související články

Bez svolení si vezmou vaši krev

9.10.2000 00:00

Jak se léčil lid

19.3.2000 00:00

Křišťál - kámen který léčí

3.3.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ano, jistě i toto je metoda umožňující za určitých okolností...
doktor  |  8.5.2005 10:58

Cena larev není nijak vysoká a jejich užití se stává rutinou. Larvy v...
RaF  |  29.8.2005 15:56

PROSÍM PORAĎTE NĚKDO. Byla jsem na dovolené a manžel vyhodil do odpadků...
Veronika  |  13.7.2006 20:06

nejjlepsi na vsechno je CANNABIS Doporucuji SinsyStar nebo orange Wihte...
Dr.GreenThunb  |  24.10.2007 13:07

Má s tím někdo osobní zkušenost?
Jan  |  5.10.2017 16:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *