Mají měděné náramky léčebné účinky?

13.7.2001 00:00
Zdraví

Aztékové, Egypťané i Římané - ti všichni používali po tisíce let měď, jeden z nejběžnějších kovů na Zemi, ve špercích, obvazech, kosmetice a dokonce i v nápojích jako lidový prostředek k potírání celé škály chorob.

Nelze vyloučit, že nošení nejrůznějších ozdobných tretek může být jedním ze způsobů "měďné léčby", lékaři se však stále ještě zdráhají dát lidovým léčebným prostředkům založeným na působení mědi požehnání, protože v nadměrném množství může být toxická a většina lidí přijímá dostatečné množství tohoto prvku v každodenní stravě.

Dokonce i v dnešní době sportovně založení a o své zdraví pečující dospělí jedinci, kteří dbají o dostatečný přísun mědi nezbytné pro dobré fungování těla, zavrhují v obavě z nadměrné medikace a z vedlejších účinků vitamínové doplňky ve prospěch šperků.

Je známo, že měď, která je obsažena v běžně konzumovaných potravinách a nápojích jako ryby, ořechy, čokoláda či červené víno, napomáhá vývoji kostí a tkání. Podle odborníků může její nedostatek vyvolat problémy pojivových tkání a kloubů a způsobit takové choroby, jako je například artritida.

Nikdo však nikdy neprokázal, že měděné náramky, jimiž se zdobily nesčetné generace po celém světě, mají skutečně léčebné účinky. A nebo pokud fungují, jak a proč mohou pomoci léčit nemoci.

Odborníci měďařských společností poukazují na nedostatek přesvědčivých důkazů o tom, že nošení výrobků z mědi na kůži zabraňuje deficienci mědi či léčí nemoci - i když někteří vědci to označují přinejmenším za neškodné.

Používání mědi jako domácího léku proti chorobám se datuje v mnoha odlišných civilizacích tisíce let nazpět. První egyptskou zmínku o jejím léčebném využití lze nalézt ve starověkém papyru z období 2600 až 2200 let před Kristem.

Rukopisy římské, aztécké a hindské civilizace zachycují celou škálu léčebných prostředků s podílem mědi, užívaných v nápojích a obvazech k léčbě zranění, či tvarované do měděných šperků.

Současní obhájci měděných šperků tvrdí, že lidské tělo může během jednoho měsíce absorbovat z nošeného náramku zhruba 13 miligramů mědi. Kotoučky umístěné pod náramkovými hodinkami nebo uvnitř golfové rukavice podle nich vzájemně reagují s lidským potem a dodávají látku přímo do specifického zranění, přičemž obcházejí zažívací ústrojí.

Zdroj:ČTK/Reuters

Bezbolestná, přírodní cesta k pevné a bezchybné pleti

Přidat komentář

 
* *

reklama
reklama

reklama

Poslední aktivní témata diskuse

Důchod-forma chudoby ?

Komentářů: 87 | Poslední komentář: 25.5.2015 09:05

Trvale stažená předkožka

Komentářů: 1041 | Poslední komentář: 25.5.2015 09:03

Seznámení seniorů

Komentářů: 1235 | Poslední komentář: 25.5.2015 09:01

Obřízka

Komentářů: 3800 | Poslední komentář: 25.5.2015 08:51

ALS - amyotrofní laterální skleróza

Komentářů: 7236 | Poslední komentář: 25.5.2015 08:39


Posílání novinek

Nechte si posílat novinky o dění na našem serveru.

SOLGAR
   
Kde jste: Hlavní stránka > Zdraví > Mají měděné náramky léčebné účinky?

registrace | přihlásit se