Lupus - Nemoc vlčího kousnutí

2.6.2015 00:01
Zdraví

Přes čtyři tisíce klientů VZP se potýká s nemocí, o které toho veřejnost příliš neví, případně ji často zaměňuje s lupenkou. Diagnóza lupus však ve velké části případů může pacientům přinášet nejen kožní problémy, ale též poškození kloubů, srdce, cév, ledvin, plic nebo i mozku. První známkou choroby může být zarudnutí kůže v obličeji, o kterém se často říkalo, že vypadá jako kousnutí od vlka (odtud i název choroby: lupus = latinsky vlk)

Lupus je autoimunitní onemocnění - to znamená, že imunitní systém člověka tedy „bojuje“ proti vlastním buňkám a tkáním. Protilátky, které při tom vytváří, se pak ukládají v místě působení nebo se dostávají do oběhu, a způsobují tak zánět. Možným důvodem vniku tohoto onemocnění mohou být hormonální výkyvy nebo vnější podněty, které mohou vyvolat záchvat. Jedná se například o slunění nebo virové infekce. Přesné příčiny onemocnění ale nejsou známy.

Nejčastějšími projevy onemocnění, které se obvykle objevuje mezi 15 a 35 lety věku, jsou:
bolesti kloubů a svalů, spolu s motýlovitým zarudnutím kůže na obličeji,
nesnášenlivost slunečního záření,
vypadávání vlasů,
křeče, bolestivé zduření mízních uzlin,
únava,
úbytek na váze,
nadměrné pocení.

Rizikové faktory jsou bohužel naprosto neovlivnitelné. Vzhledem k tomu, že lupus vzniká nejčastěji u žen mezi 20. a 40. rokem věku, nedoporučuje se těmto ženám těhotenství. Hrozí totiž postižení srdce plodu a zároveň zhoršení lupusu samotné matky.

Po stanovení konečné diagnózy, kterému předchází především laboratorní vyšetření krve ?a další pomocná vyšetření podle projevů v jednotlivých orgánech, lékař zahájí léčbu. U nemocných s převážně kožní formou nebo tam, kde je nižší aktivita nemoci, je třeba v prvé řadě omezit slunění a používat ochranné krémy na odkryté části těla. V případě závažnějších komplikací se podávají imunosupresiva. Důležité je též vyvarovat se momentů, které nemoc spouštějí, jako je například slunění, porod, stres, užívání některých léků atd. Vhodný je klidový režim a dostatek odpočinku alespoň v době aktivity nemoci. V posledních letech je u nejtěžších forem aplikována tzv. biologická léčba.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP ČR

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

chci opravit info, které je těhotenství u této nemoci nesprávné:...
agata  |  10.6.2015 19:47

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *