Lupenka trochu jinak

2.8.2000 00:00
Zdraví

Má-li se něco změnit, tak je třeba o tom stávajícím zapochybovat. To není lehké. Běžně usilujeme o pravý opak. To platí i o psoriase, zvané též lupenka, známá to nemoc kožní a neléčitelná. Vznik lupů je v každé učebnici i odborné literatuře popsán, lépe řečeno opsán, coby urychlený růst kožních buněk. Mám pocit, že se zde bohužel uplatnilo pravidlo: Tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou.

Osobně na to nevěřím a to na základě osobních zkušeností, praktických pokusů a logických úvah. Podaří-li se nám opustit teorii urychleného růstu kožních buněk, tak vidím i šanci na úspěšné léčení.

V těle vzniká řada odpadových látek, které jsou vylučovány různým způsobem, viz odborná literatura. Jestli-že vše selže, tak je tu ještě kůže, která je pórovitá a kudy tělo vyloučí odpadové látky. To platí nově i pro pacienty s psoriasis vulgaris. Odpadní látky, kterými je jejich tělo zatíženo, údajně vznikají ve střevech. Dostanou-li se tyto látky jednou mimo střeva a játra a ledviny nestačí vše zneutralizovat, tak jsou vyloučeny až kůží.

Průchodem kožními póry tato odpadní tekutina agresivně napadá povrch kůže, která na to reaguje zčervenáním. Působením vzduchu nastává vysušení odpadní tekutiny, která se tímto mění v tenkou vrstvu pevně lpící na kůži. Tlakem další odpadní tekutiny ze spodu vznikají další vrstvy, mechanickým namáháním kůže se později rozruší, čímž se vytváří šupiny.

Tato tekutina vzniká a tedy se i vylučuje nepravidelně.To záleží na známých vlivech, jako stress, potrava, atd. Ne vždy se tato odpadní tekutina dostává všechna přímo ke kůži, někdy působí agresivně na klouby a vyvolává artritidu.

Posuďte se mnou následující argumenty, které tuto výpověď podporují:
 • Odpadní tekutina nevysychá v místech, kde kůže nemá přístup vzduchu.
 • Na takových místech se dá zjistit tekutina mající charakteristický zápach.
 • Dojde-li k vysušení, např. vysoušečem na vlasy, tak vznikne tenká vrstva, která se dá sloupnout.
 • Odloupne-li se šupinatá vrstva, tak se objeví zarudlá a mnohdy vlhká kůže.
 • Tekutina se lépe vyloučí v místech, kde je kůže tenčí, např. v záhybech, na hlavě, atd.
 • Říznutí nebo škrábnutí se léčí podstatně déle, protože srůst a regenerace je ovlivněna agresivní tekutinou.
 • Při intenzivním pocení se objevuji charakteristické červené fleky.
 • Užijete-li mast, která neutralizuje agresivitu tekutiny, bude červenání i tvorba šupin potlačena.

  Dalším důkazem je i ovlivnění psoriasy různými dosavadními léčebnými metodami:
 • Speciální dietou snižujeme tvorbu odpadních látek, tedy léčebný efekt je největší; např. vyloučením kávy, vína, tučných potravin, atd.
 • Pobyt na slunci s koupáním v moři neutralizuje a odstraňuje vylučovanou tekutinu.
 • Relaxace se přímo projevuje na snížené tvorbě odpadové látky.

  Velkého efektu se docílí u Mrtvého moře. Proč je tomu tak? Pobyt u Mrtvého moře kombinuje většinu léčebných vlivů. Navíc je tam velký efekt dlouhodobého pobytu na slunci (díky dodatečnému přírodnímu vzduchovému filtru o výšce 400m), tímto se prodlouží sluneční ozařování, intenzivní pocení trvá déle a pitím tekutin (až 8 litrů denně) se dosáhne vnitřní vyčistění organismu. Klima a podmínky nechají zapomenout jakýkoliv stres, změna jídla pro Evropana přináší další pozitivní efekt, určitě to není těžká česká kuchyně.

  Uznáte-li argumenty výše uvedené, tak závěrem bych si dovolil zapochybovat i o kategorii nemoci. Totiž přiřadit ji mezi kožní nemoci není logické. Jestli-že poleptaná kůže (zdroj vnější) nepatři mezi kožní nemoci, tak agresivní poleptaní (zdroj vnitřní) s následným vznikem šupin bych tam nepřiřazoval taktéž.

  Ověříme-li a akceptujeme-li tuto teorii, která je mimochodem ve shodě s novými poznatky z U.S.A., potom se otevírají nové léčebné metody. Jinými slovy lékaři spíše opustí škodlivé léčebné postupy začínající mastičkami s obsahem cortisonu a konče např. použitím rentgenového záření. Myslím, že pro vědce se tu objevuje na horizontu nová šance konečně zařadit tuto nemoc mezi léčitelné.

  Autor: I.V.

  Zde naleznete diskusi k tomuto článku. Autor bude vděčen za vaše názory a osobní zkušenosti.
 • Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  Zdravím vás právě od sousedů.. Nevěřte tomu že nám tu platí to co...
  Pavel - Německo  |  22.8.2013 18:21

  Já lupenku měla skoro po celém těle.. zkoušela jsem také různé věci,...
  M.  |  6.10.2014 21:34

  Kamarádce se po 4é udělaly kulovitá ložiska po těle. Na kožním jí...
  Stela  |  3.10.2017 17:41

  Cestovka sa volá Oxalis.
  Jna  |  23.1.2018 16:17

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí...
  Vladimír  |  28.2.2018 10:51

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *