Linka proti bolesti

11.4.2001 00:00
Zdraví

Všem, kdo trpí bolestí, je určena nová telefonní Linka proti bolesti s číslem 02/66199571. Od 11. dubna na ni budou moci volat každou středu od 16:00 do 19:00 lidé, které trápí dlouhodobá, několik týdnů trvající bolest. V ostatním čase mohou nechat vzkaz na záznamníku, který má číslo 02/66199572.

S problémy jim poradí lékaři z Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, řekla novinářům Jana Koželská z Arcus onko centra, z jehož iniciativy linka vznikla.

Primář centra a garant linky Jiří Kozák upozornil, že cílem není radit lidem s akutní bolestí zubu nebo břicha, protože ti by měli rovnou vyhledat lékaře. Radu, nikoli však předpis na léky, zde dostanou lidé s dlouhodobou bolestí. "Lékař posoudí stav pacienta a poradí mu konkrétní ordinaci blízko jeho bydliště, kde se může léčit," upřesnil.

Cílem linky je také naučit lidi správně užívat léky. "Stále více lidí sahá po uklidňujících lécích, aniž se poradili s lékařem. Měli by vědět, že dlouhotrvající bolest žádné léky neodstraní, naproti tomu správně volená léčba ano," řekl.

Připomněl, že bolest může mít i pozitivní roli: Ve své akutní podobě varuje před nebezpečím. Chronická bolest, která trvá déle než tři měsíce, však už varovnou funkci nemá. Zatěžuje tělo a musí se léčit, zdůraznil.

Dlouhodobé velké bolesti jsou spojeny s rakovinou, těžkým revmatismem a chorobami páteře. "Na onkologických odděleních je bolest zpravidla dobře léčena, velké rezervy jsou však u praktických lékařů, kteří se obávají návyku na opiáty u svých pacientů a raději jim je nepředepisují. Až 60 procent praktických lékařů nemá například vyzvednuté zvláštní recepty pro předepisování opiátů," poznamenal Kozák.

Osvěta mezi lékaři a pacienty je jedním z úkolů Společnosti pro studium a léčbu bolesti, v jejímž čele primář Kozák stojí. Společnost vznikla v roce 1990. Je členem Mezinárodní asociace pro studium bolesti, která vznikla v roce 1973 a sdružuje přes 6500 odborníků z celého světa.

Zdroj: ČTK - Naďa Myslivcová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jsem praktický lékař. To co je uvedeno výše je nesporně pravda ale :...
Bořek Mikuláš  |  14.1.2009 09:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *