Lidský organismus ve víru rytmů

31.1.2001 00:00
Zdraví

Rytmus je tepem života a ovlivňuje všechny fyzické stavy. Bušení bubnů amerických Indiánů představuje tlukot srdce matky Země. Rytmu můžeme využít k obnově normálního zdravého pulzování energie v člověku. Jsme-li vystaveni působení pravidelného vyrovnaného rytmu, spouští se tím obdobná reakce i v přirozených rytmech našeho těla.

Řízený harmonický rytmus podporuje obnovu přirozených rytmů, pokud se vychýlily z rovnováhy. Člověku se srdečními problémy prospívá barokní hudba, jejíž vyvážené rytmy přinášejí harmonii, zklidní pulzování srdce a léčí je.

V procesu léčení dodá rytmus (vytvářený prostřednictvím bubnů, chřestidel, zvonů a zvonků atd.) tělu energii. Rytmy, zvláště ty vytvářené na bicích nástrojích, aktivují základní čakru a čakru v oblasti sleziny. Jsou spojeny s oběhovou soustavou a základní životní silou. Jsou centry sexuality - fyzického výrazu naší duchovní vitality. Rytmy stimulují fyzické energie. Bušení bubnů může být prostředkem, jak zvýšit cirkulaci krve v těle. Různé rytmy mohou také urychlit či zpomalit tlukot srdce a činnost veškerých orgánů s ním spojených.

Bubny bývaly odpradávna využívány k fyzickým i metafyzickým účelům. Nezáleží na tom, zda jde o tibetský rituální buben damaru, severoafrický buben tar či keltský bhoudran, ve všech - a především v jejich rytmech - jsou skryty jak léčivé, tak duchovní aspekty.

Pro každou příležitost existují rytmy - vnitřní i vnější - a součástí našeho životního hledání je najít způsob, jak je odhalit a vyjádřit. Tyhle schopnosti měli šamani a učili jim i ostatní. Tímto způsobem léčili nemocné a podnikali pouti do krajů posvátných i pekelných.

Je dobré, že lidé dnes znovu začínají objevovat význam bubnů. Každý z nás se snadno naučí vyklepat určitý rytmus. Není třeba být profesionál, abyste nalezli rytmus, který vám přinese úlevu a radost a dobře vám zní. Právě takový rytmus léčí a přináší osvícení. Chcete-li buben poznat, musíte se na něj naučit hrát. To je možné chápat doslova nebo obrazně, jako prostou metaforu zdravého života.

Chřestidlo, podobně jako buben, patří k nejstarším léčitelským nástrojům. Použití chřestidel je velmi snadné. Začneme jimi třást a tím se vytvoří kolem našeho těla kruh. Chřestivý zvuk, který vydávají, uvolňuje ztuhlé energetické tkanivo, a jak se zvuk pohybuje směrem vzhůru a dolů po hlavních meridiánech (řídícím meridiánu a meridiánu početí), vyplavuje energetické zplodiny, které se podél těchto drah a v hlavních čakrách nahromadily. Jakmile jsou tyto ztuhlé energetické uzly uvolněny, můžeme využít další metody k jejich úplnému pročištění.

Zdroj: Ted Andrew- Průvodce léčitele, nakladatelství Ivo Železný

Související články

Vyléčí nás bubnování?

27.4.2009 00:00

Taneční extáze pro zdraví

27.1.2001 00:00

Zázrak lidského hlasu

15.11.2000 00:00

Rozhovor s Petrem Piňosem, autorem nevšední hudby

24.7.2000 00:00

Lidský hlas - nástroj k léčení

19.7.2000 00:00

Naučme se poslouchat hudbu

10.7.2000 00:00

Hudba léčí

1.7.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

V tomhle článku jsem asi našla,proč mě baví poslouchat tekno a...
Bubinka  |  25.7.2006 13:46

Co se týče opravdu temperamentních rytmů, doporučila bych třeba tohle...
Linda.now  |  31.1.2012 12:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *