Léky s paracetamolem v nadměrné dávce mohou poškodit játra

1.8.2012 00:01
Zdraví

Léky s paracetamolem mohou poškodit játra, pokud jsou užívány v nadměrném množství nebo v kombinaci s alkoholem, varují lékárníci. Paracetamol je v přípravcích na teplotu a bolest. Podle SUKLu je v ČR dostupných 83 různých léčivých přípravků s paracetamolem, z nich 58 ho kombinuje s další účinnou látkou.

  V ČR se loni spotřebovalo přes deset milionů balení léků s paracetamolem a 7,8 milionu balení léků s paracetamolem v kombinaci s další látkou.


    “Nabídka je široká. Lehce se může stát, že pacient bude užívat stejnou látku v různě pojmenovaných lécích, a tak se může jednoduše předávkovat,“ řekl ČTK mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.


    Důležité podle něj je nepřekračovat doporučené dávky. I když ale člověk dodrží denní dávku pro konkrétní lék, tak pokud přípravků se stejnou účinnou látkou bere víc, aniž to ví, může se předávkovat. Stejné varování platí pro různé cesty podání, například současné užívání pilulek a čípků.


    Komora podle Krebse podporuje samoléčení pacientů, ale musí mít pravidla. Pacient by se především měl podívat do příbalového letáku, jaké účinné látky lék obsahuje.


    “Nejlepší je poradit se už při nákupu v lékárně,“ řekl Krebs. Lékárník rovnou ověří, zda pacient nemá víc přípravků se stejnou účinnou látkou. Posoudí vhodnost léku podle jeho zdravotního stavu a dalších užívaných léků. Vysvětlí mu také správné dávkování.


    Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je paracetamol při užívání doporučených dávek bezpečný. Při výrazném překročení může poškodit játra a způsobit jejich akutní selhání, jedno takové hlášení má SÚKL z roku 2007, kdy byly hlášeny celkem tři případy nežádoucích účinků. V roce 2008 byly dva hlášené případy, šlo o horečku a střevní obtíže, a v roce 2011 bylo devět hlášených případů, hlavně vyrážka, zarudnutí kůže, otok v obličeji, zvracení, bolest hlavy, zácpa a spavost.


    Evropské státy diskutují o tom, aby přípravky s paracetamolem byly na recept. V ČR jsou ve volném prodeji.


    Expertní výbor německého Spolkového institutu pro léčiva a zdravotnické prostředky (obdoba SÚKL), podle českého farmaportálu Apatykář chce, aby běžná analgetika a antipyretika byla volně jen v malém balení na čtyři dny. Jde o léky s kyselinou acetylsalicylovou, diklofenak, naproxen a ibuprofen. Bez receptu jsou v Německu balení paracetamolu do deseti gramů, větší jsou od dubna 2009 pouze na recept. 


    Maximální denní dávka pro dospělého jsou čtyři gramy, maximální jednotlivá dávka jeden gram, při tělesné hmotnosti pod 60 kilogramů jen 500 miligramů. Odstup mezi dávkami musí být nejméně čtyři hodiny. Při dlouhodobém podávání by dávka neměla překročit 2,5 gramu za den.


    Při překročení vzniká v těle vedlejší produkt NAPQI, který napadá játra. Například v Británii není nejčastější příčinou selhání jater alkohol, ale právě paracetamol.


    Dodávky přípravků s paracetamolem a v kombinaci s ním do zdravotnických zařízení v letech 2007 až 2011

  léky s paracetamolem   léky s paracetamolem v kombinaci s další látkou  
  počet balení v milionech kusů denní definované dávky v milionech počet balení v milionech kusů denní definované dávky v milionech
2007 15,376 24,360 9,0948 22,689
2008 13,849 22,479 8,298 20,857
2009 13,579 22,440 8,011 19,312
2010 12,468 22,226 7,749 18,124
2011 10,014 26,536 7,804 18,337


    Zdroj: SÚKL


    Naďa Myslivcová - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Město je tuhí vzduch a tabletky jsou lékařským faktorem živobytím a...
Marek  |  2.8.2012 13:06

Jen dávka to dělá, aby věc nebyla jedem.
Paracelsus  |  2.8.2012 13:24

Marek, to je teda síla. Těžko najít slovo, ve kterém bys neměl...
!  |  2.8.2012 13:29

Nojo, žijeme přece v době jedové. Stejně si ale myslím, že existuje...
Mary  |  3.8.2012 00:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *