Léky proti astmatu mohou ohrozit pacienty

9.9.2005 00:00
Zdraví

Americký úřad pro potraviny a léky (FDA) svolal v červenci komisi čtrnácti odborníků zabývajících se léčbou astmatu, aby posoudili bezpečnost některých léků proti astmatu. Ti dospěli k zjištění, že léky obsahující látku formoterol mohou být pro pacienty skutečně nebezpečné.

Experti prověřili údaje výrobců některých preventivních léků obsahujících účinné látky salmeterol a formoterol a měli rozhodnout, zda rizika spojená s jejich užíváním nejsou příliš vysoká. Komise potvrdila obavy o bezpečnost těchto látek k léčbě astmatu a doporučila zavedení varování pro přípravky obsahující formoterol.

Salmeterol je obsažen v přípravcích Serevent a Advair (v České republice prodávaný pod názvem Seretide) od firmy GlaxoSmithKline (GSK). Formoterol je obsažen v přípravku Symbicort od společnosti AstraZeneca a v přípravku Foradil od firmy Novartis. Klinická studie firmy GSK prokázala, že ačkoli jsou její preparáty u velké většiny pacientů účinné a úspěšné, v některých případech může jejich aktivní složka salmeterol u nemocných paradoxně způsobit zhoršení astmatických potíží. Studie GSK během 28 týdnů zaznamenala také mírně zvýšený počet úmrtí (13) mezi 13 176 pacienty léčenými Sereventem. Riziko náhlého umrtí hrozí především u lidí trpících ischemickou poruchou srdeční či srdeční arytmií. Podle primáře Viktora Kašáka z České iniciativy pro astma jsou tyto léky nebezpečné jen pro lidi, kteří tyto látky užívají odděleně od takzvaných inhibičních kortikoidů, které riziku zabraňují.

Mluvčí firmy GSK prohlásila, že ačkoli skutečná souvislost mezi aktivní složkou uvedených léků, salmeterolem, a zvýšeným výskytem astmatických záchvatů nebyla prokázána, firma nechá provést další doprovodné studie. Ty by měly salmeterol a jeho účinky charakterizovat ještě podrobněji.

Zdroj: Plus/ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Léky proti astmatu jsou obecně založeny na principu rozšíření...
coroner  |  9.9.2005 18:48

Nejlepší lék na astma je Arginin.Je to legrační,ale nejen,že léčí...
pavel  |  9.6.2011 17:06

Astma: Prokazatelně účinné je konopí (C. sativa či C. indica),...
Václav  |  9.6.2011 17:49

Máte pravdu Pavle ,sem astmatik cpou mi Formoterol a Pulmicort...
Bibina  |  1.12.2011 20:18

Mě tyto léky vyhovovaly, dokud jsem si nepřečetla nějakou kritiku na...
pampeliška  |  4.4.2014 08:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *