Lékové alergie

8.2.2006 00:00
Zdraví

Nežádoucí účinky léků jsou nejčastějším důvodem k hospitalizaci pacienta, který způsobuje sama medicína. V USA se odhaduje, že každoročně je NÚL postižen asi milion pacientů, z nichž asi 180 tisíc umírá. Alergické reakce představují jen malou část, ovšem některé z nich mohou být smrtelné. Ale při znalosti alergizující aktivity nejdůležitějších léčiv a při pečlivé preskripci vhodných přípravků by bylo možné většině z nich zabránit.

Aspirin a nesteroidní antiflogistika - NSA (Diklofenak, Ibuprofen, Indometacin) mohou vyvolávat exacerbace průduškového astmatu i alergické kožní projevy. Aspirin vyvolává bronchospazmus u asi 15% dospělých pacientů s astmatem, ale u některých skupin je riziko zvláště vysoké (astmatici trpící současně nealergickou rinitidou, nosními polypy, případně pansinusitidou). Při kombinaci astmatu s polypy aspirin vyvolává exacerbaci astmatu asi u 20-40% pacientů.
Vedle exacerbace astmatu mohou aspirin a NSA vyvolat kopřivku nebo angioedém.

Antibiotikem, které nejčastěji vyvolává alergické reakce, je penicilin. Jejich incidence se odhaduje na 1 až 10%. Když pacient udává alergickou reakci na PNC v anamnéze, riziko při opakovaném podání se zvyšuje na 13%. Naproti tomu u pacientů, kteří dobře snášeli předchozí aplikace PNC, není riziko alergické reakce vyšší než 1%. K většině úmrtí na anafylaktický šok bohužel dochází u osob, které nikdy před tím PNC nedostaly.

Alergické reakce na sulfonamidy se staly aktuální zvláště u pacientů s AIDS. Sulfonamidy vyvolávají kožní alergické reakce asi u 3,5% hospitalizovaných pacientů bez AIDS, ale u více než 50% s AIDS.

Podle: T. J. Craig a C. Mende, Postgraduate Medicine 105:173, March 1999 - zkráceno
Zdroj: Medicína 5/99

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Clanek je perfektni a dokladuje, jak jsme jeste v medicine a ve farmacii...
Jaromir  |  30.7.2009 03:32

Zrovna dneska jdu na konzultaci do nemocnice. Chci vědět jestli mi moderní...
Zuzi  |  30.7.2009 05:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *