Lékaři mohou na dálku sledovat implantované kardiostimulátory

25.10.2007 00:00
Zdraví

Ročně jsou v Česku implantovány stovky kardiostimulátorů a defibrilátorů. Kardiostimulační techniku používanou v ČR vyrábí několik výrobců, v nabídce je i přístroj, který zajišťuje dálkový přenos informací o činnosti srdce mezi pacientem a lékařem. Zatím službu v ČR využívá 165 pacientů. Novinářům to řekla lékařka Jolana Lipoldová z Fakultní nemocnice sv. Anny v Brně.

Informace o činnosti srdce se přenášejí prostřednictvím mobilní sítě, a proto mohou tuto službu využívat lidé téměř kdekoli. Přenos probíhá většinou jednou denně v naprogramovanou hodinu, urgentní informace jsou odesílány okamžitě. Všechny údaje nejprve projdou centrem mezinárodní společnosti, které je v Berlíně. Tam jsou data analyzována, utříděna a je vytvořena zpráva, která je umístěna na zabezpečenou webovou stránku. O závažné události jsou lékaři informováni hned. Služba je zatím v ČR bezplatná.

"Kardiolog tak může mít své pacienty neustále na očích," řekla Lipoldová. Lékaři mohou například u pacientů přesně monitorovat četnost rychlých arytmií. V případě potřeby nemocného pozvou na kontrolu a léky se snaží arytmie ovlivnit. Monitorování je vhodné také pro pacienty se srdečním selháním. Přístroj zjišťuje, zda jejich srdce je stimulováno skutečně na optimálních 100 procent.

Lipoldová uvedla, že kardiostimulátory pomáhají pacientům s pomalými srdečními rytmy. Defibrilátory kromě této funkce dokážou identifikovat situaci, kdy srdce zrychlilo a je narušena jeho čerpací funkce. V takovém případě zruší srdeční arytmii elektrickým výbojem. Kardiostimulátor bývá umisťován pod kůži pacienta většinou vpravo pod klíční kost a defibrilátor se dává zpravidla vlevo.

Kontinuální dálkové monitorování činnosti srdce je výhodné pro nepředvídatelnost vzniku arytmie, která může vést ke zhoršení stavu pacienta, aniž by ji on sám mohl pocítit. Lékaři mohou včas odhalit například blížící se srdeční selhání. Přístroj může odhalit i poruchy implantátu.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To vám bohužel nedokážu zodpovědět. VBýrobní náklady skutečně...
KysucaV  |  19.6.2008 10:49

mooooc. Děsně. Stejně jako všechno na srdce. Stačí když víte kolik...
Kolja  |  26.7.2008 22:23

Zdravím vás. Já domácí monitoring používám. Výrobce je Biotronik....
Vlasta  |  30.7.2008 14:11

souhlasím s vámi, mezi lidmi je málo pokory. A lásky. A úsměvů. Je mi...
Bedřiška  |  30.7.2008 20:21

Pane Vlasto, dobrý den .Pomohl by tn hlídač třeba aby se zjistilo jestli...
pro Vlastu  |  31.7.2008 11:07

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *