Lékař: Nechat si vyšetřit infekčnost klíštěte je zbytečné

20.4.2009 00:00
Zdraví

S teplým počasím je tu opět i sezona klíšťat. Některé společnosti nabízejí vyšetření nakažlivosti klíštěte, které vyjde řádově asi na tisíc korun. Podle primáře českobudějovické nemocnice Václava Chmelíka je ale toto vyšetření zbytečné.

Přítomnost viru v klíštěti neznamená automaticky nákazu člověka. Záleží, v jak velké dávce se dostane do těla původce nemoci, řekl ČTK. Podle Chmelíka tyto údajně komerční aktivity nepodporuje ani výbor Společnosti infekčního lékařství.

Lidé, kteří si vyšetření zaplatí a laboratoř jim potvrdí pozitivní nález jak na boreliózu, tak klíšťovou encefalitidu, spěchají za lékařem a dožadují se léčby marně. "Když lékař zjistí, že se pacientovi přisálo klíště infikované virem klíšťové encefalitidy, nemůže udělat nic," řekl Chmelík.

Biotechnologická společnost, která vyšetření provádí, argumentuje, že většina infekčních chorob přenášených klíšťaty je údajně dobře léčitelná, pokud je léčba zahájena včas.

Avšak proti klíšťové encefalitidě nelze zahájit léčbu, žádné virostatikum neexistuje. Z lidí, kteří byli prokazatelně infikováni virem klíšťové encefalitidy, onemocní jenom část. Podle terénní studie v jednom jihočeském městě z pěti lidí byli asi dva klinicky nemocní, uvedl Chmelík.

Co se týká boreliózy, z těch, kteří byli infikováni lehčí formou klinického onemocnění a měli třeba červenou skvrnu na kůži, onemocní asi deset až dvacet procent, vysvětlil. Takovému pacientovi by lékař teoreticky mohl podat antibiotika, ale v drtivé většině případů by to asi bylo zbytečné, míní.

Podle epidemiologických studií se vyskytuje v ohnicích nákazy v České republice například virus klíšťové encefalitidy v několika procentech, uvedl Chmelík. "Těmto laboratořím to vychází odlišně, vychází jim to o řády jinak. Tedy aspoň té jedné laboratoři, pokud vím," řekl. "Takže co z tohoto poznání? Člověk se akorát vyděsí, ale není to k ničemu dobré," soudí.

Táňa Švrčková ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

doktor odebírá krev ,pouze,když jsou kožní příznaky...
 |  12.6.2009 11:02

Pan primář zcela bez skrupulí protěžuje očkování proti nemoci (kl....
Dr. Šejba  |  13.5.2010 11:16

Vím,že to sem nepatří,ale lékaři nejsou lidi ale vrazi.19.11 jsem byl u...
doktorský vrazi  |  25.11.2010 08:12

Zájem lidí o očkování proti klíšťové encefalitidě rok od roku...
Aniette  |  31.8.2013 22:08

Článek je zavádějící, opakovaně každý rok se nám potvrzuje, že je...
Elisabeth Pharmacon  |  12.6.2018 15:31

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *