Léčba podle standartů

3.4.2009 00:00
Zdraví

Pacienti si budou moci kontrolovat, zda je léčí jejich lékař správně a zda dostávají tu nejkvalitnější péči. Umožní to zveřejnění standardů, neboli doporučených postupů péče. O projektu dnes informovala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). Pacienti se srozumitelnou formou dozvědí, na jakou péči mají při svém onemocnění nárok. Pro lékaře budou standardy závazné, pokud zákonodárci schválí a prezident podepíše reformní zákon o zdravotních službách. Do roku 2013 by Česko mělo mít několik stovek standardů.


"Výsledkem zavedení standardů bude zpřístupnění nejmodernější zdravotní péče založené na nejnovějších poznatcích a znalostech specialistů všem pacientům v Česku," řekla Filipiová novinářům. Zdůraznila, že vymezením standardu nebude omezen přístup pacientů k péči a nebude se ani snižovat dosavadní rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.


Standardy budou podle ministryně pro pacienty garancí kvality péče. Budou pro ně znamenat také jistotu, že pokud se budou cítit lékařem poškozeni, budou moci jednoznačně poukázat na odborné standardy a říci, že se lékař od nich odchýlil a poškodil je. "Dnes pacient tuto možnost nemá, obejde pět znalců v oboru medicíny a každý vydá jiné stanovisko. Standardy jsou i určitou jistotou pro pacienta, že se mu dostane nejkvalitnější péče, na kterou má nárok," dodala ministryně.


Potvrdila, že se chce co nejdříve sejít kvůli standardům s rebelujícím lidoveckým poslancem Ludvíkem Hovorkou. Podle ministryně šíří Hovorka "poplašnou zprávu, když tvrdí, že chce rychle zavést standardy a nadstandardy, tedy jen léčbu pro bohaté". Ministryně mu předá svůj plán tvorby národních standardů péče s vysvětlením, jak budou vznikat a kde budou zveřejněny. Hovorka trvá na tom, že standardy musejí být v zákoně.


Filipiová počítá s tím, že pacienti nově dostanou možnost připlatit si na nadstandard. Pokud například bude u léčení kýly standardem klasická "otevřená" operace, pacient, který bude chtít operaci laparoskopickou, si rozdíl v ceně doplatí. Nyní musí nadstandardní operaci platit celou, přiblížila náměstkyně ministryně Markéta Hellerová.


Řekla, že nyní existuje řada standardů, neboli doporučených postupů, které vypracovaly odborné lékařské společnosti. Některé jsou staré pět let, pro některé nemoci existuje souběžně více doporučených postupů. Zdravotníci ani pacienti nevědí, kde najdou správný standard péče.


Jakmile budou standardy pro dané onemocnění vytvořeny, vyjdou ve věstníku ministerstva zdravotnictví. Zákon stanoví lékařům povinnost je dodržovat. Přesné znění standardů zákon ani vyhláška nezahrnou, protože by to lékařům neumožnilo, aby se v odůvodněných případech od standardů odchýlili. Standardy se budou každé dva roky obnovovat podle nejnovějších poznatků medicíny. S tvorbou standardů pomohou zahraniční odborníci, například světoznámá americká klinika Mayo.


Ministerstvo už loni ustanovilo Radu pro tvorbu standardů, jsou v ní zástupci lékařů i zdravotních pojišťoven. Rada zpracovala metodiku přípravy standardu a jeho definici. Nyní jsou hotové dva standardy - pro léčbu cévní mozkové příhody a zlomeniny krčku stehenní kosti. Do konce roku jich bude osm. Do roku 2013 už to má být několik stovek standardů.
Naďa Myslivcová - ČTK

 

Praha 24. března (ČTK) - Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) dnes představila projekt tvorby standardů zdravotní péče. Pacienti se z nich mají dozvědět, na jakou péči mají při daném onemocnění nárok. Pro lékaře budou standardy závazné, pokud zákonodárci schválí a prezident podepíše reformní zákon o zdravotních službách. Do roku 2013 by Česko mělo mít několik stovek standardů.
     "Výsledkem zavedení standardů bude zpřístupnění nejmodernější zdravotní péče založené na nejnovějších poznatcích a znalostech specialistů všem pacientům v Česku," řekla Filipiová novinářům. Zdůraznila, že vymezením standardu nebude omezen přístup pacientů k péči a nebude se ani snižovat dosavadní rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
     Náměstkyně Markéta Hellerová připomněla, že v současnosti existuje řada standardů, neboli doporučených postupů, které vypracovaly odborné lékařské společnosti. Některé jsou staré pět let, pro některé nemoci existuje souběžně více doporučených postupů. Zdravotníci ani pacienti nevědí, kde najdou správný standard péče.
     Loni proto ministerstvo ustanovilo Radu pro tvorbu standardů, jsou v ní zástupci lékařů i zdravotních pojišťoven. Rada zpracovala metodiku přípravy standardu a jeho definici. Nyní jsou hotové dva standardy, do konce roku jich bude osm. Do roku 2013 už to má být několik stovek standardů. Lékaři se jimi budou muset řídit, jen v odůvodněných případech se od nich budou moci odchýlit. Pacienti, kteří budou mít pocit, že byli léčbou poškozeni, budou mít na co poukázat, když se budou chtít soudit.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

no to už vidím, jak každý doktor bude nas... už předem z toho, jak ho...
marie  |  7.4.2009 17:00

Nevim jak muze radit nekdo, kdo do nazvu napise "Lecba podle standartu". To...
iczep  |  27.4.2009 17:18

Asi že k tomu standardu budeme chodit se standartou.
 |  27.4.2009 19:23

Pokoušel jsem se na MZ ČR a v několika ortopediích UK Praha zjistit...
Ing. Antonín Cuc  |  30.12.2009 00:12

Musím jen opakovaně zkonstatovat,že vedle jiné neschopnosti,která se...
--  |  30.12.2009 05:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *