Léčba buňkami z dřeně by mohla nahradit transplantaci srdce

6.10.2004 00:00
Zdraví

Infuze buněk kostní dřeně mohou být prospěšné pro pacienty s vážně nemocným srdcem, protože se po nich vytvářejí nové malé cévy a tkáň srdečního svalu. Oznámili to v těchto dnech brazilští lékaři, podle nichž by jednou mohl tento postup nahradit transplantace srdce.

Doktor Hans Fernando Dohmann z Pro-Cardiac Hospital v Riu de Janeiro řekl agentuře Reuters, že čtyři z pěti pacientů, které jeho tým sledoval, nepotřebovali po léčbě kmenovými buňkami transplantaci.

"Vůbec poprvé jsme viděli, že kmenové buňky vytvářejí nové tepénky, ačkoli jsme to již dříve zjistili nepřímo prostřednictvím experimentů. U čtyř pacientů, kteří by se jinak nepochybně měli podrobit transplantaci, nebyla transplantace potřebná," uvedl.

Doktor Dohman se spolupracovníky se připojil k té části odborníků, kteří si myslí, že léčba kmenovými buňkami by v budoucnosti mohla nahradit transplantace srdce. Závěry, ke kterým dospěl brazilský tým, uveřejňuje odborný časopis Circulation.

Poté, co jeden z pacientů, kteří se podrobovali této léčbě, zemřel po jedenácti měsících na mrtvici, provedl doktor Dohman s kolegy pitvu, a tudíž mohl zjistit, co se přihodilo se srdcem.

V oblasti, jež byla léčena, se objevily nové malé cévy a rovněž nová svalová tkáň. "Jde o první dokumentovaný případ... dosud se tvrdilo, že buňky srdečního svalu podobně jako nervové buňky neregenerují," prohlásil Dohman.

Jeho tým léčil od prosince 2001 do konce roku 2003 kmenovými buňkami čtrnáct pacientů. Kontrolní skupinu tvořilo sedm nemocných, u nichž byly uplatňovány obvyklé postupy. Doktoři jsou přesvědčeni, že v první skupině byly dosažené výsledky lepší. V době experimentu zemřeli dva pacienti z první skupiny a jeden z druhé.

Kmenové buňky z kostní dřeně mají schopnost vyvinout se v buňky specializované.

Zdroj: ČTK

Související články

Uchování kmenových buněk pro děti

22.9.2004 00:00

Co je pupečníková krev?

10.9.2004 00:00

Porostou nám nové zuby?

4.5.2004 00:00

Přidat komentář

 
* *