Lasery v nočních klubech mohou poškodit zrak

27.9.2004 00:00
Zdraví

Laserové show, které se používají v na diskotékách a v nočních klubech, mohou poškodit tanečníkům zrak. Podle vědců britského úřadu pro radiologickou ochranu jsou laserové paprsky totiž dost silné na to, aby způsobily vážná zranění.

Laserové paprsky jsou na diskotékách často namířeny mezi publikum. Ohrožení zdraví znamenají tehdy, když dopadají přímo do tváře tanečníků. Většina laserů používaných v zábavných podnicích jsou totiž třídy 3B nebo 4, což je síla, která může způsobit škody. Ale i když paprsek není dost intenzivní, může nebezpečně oslnit, varují věci.

Lasery se používají v zábavním průmyslu už třicet let na podmalování hudby. Zatímco dřívější zařízení byla příliš velká, drahá a složitá, nyní se objevují jednodušší kompaktní jednotky, jejichž cena výrazně poklesla. To umožňuje i malým klubům a diskotékám, aby si je pořídily.

Vědci ale varují, že podobná zařízení často nesplňují mezinárodní standardy, nebývají ani vybavena potřebnými informacemi o bezpečném používání a manipulují s nimi lidé, kteří nemají žádné zkušenosti z práce s laserem. Navíc si někteří jednotlivci kupují laserové zařízení určené pro diskotéky a kluby pro své domácí použití.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ještě, že čeština umožňuje tak jemně rozlišovat... slůvko " může"...
luno  |  28.9.2004 13:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *