Larvy léčí nemocné

30.3.2005 00:00
Zdraví

Rodina a přátelé Phyllis Hulmeové byli zděšeni, když jim lékaři řekli, že mají v úmyslu léčit vřed na její noze pomoci larev, píše agentura Reuters.

"Vypadala jsem asi vyjukaně. Říkala jsem si, že si o mně asi myslí, že už jsem tak trochu senilní," říká jednaosmdesátiletá Phyllis, která má cukrovku. "Ale bylo to úžasné. Občas jsem sice měla pocit, že začnu křičet, byla to strašná bolest, ale hned první noc poté, co mi je dali na nohu, se zmírnila."

Možná to zní příšerně, ale vychází najevo, že larvy jsou obdivuhodně výkonné pokud jde o čištění infikovaných ran, z nichž vyžírají odumřelou tkáň a vybíjejí bakterie, které mohou bránit procesu hojení.

Léčba pomocí larev má ve skutečnosti dlouhou historii. Napoleonův vojenský chirurg popsal jejich léčivé schopnosti už před 200 lety. Nasazovány byly i za americké občanské války a v zákopech první světové války.

S objevením moderních antibiotik ve 40. letech minulého století ale larvy skončily v pomyslné lékařské popelnici.

Teď nová generace lékařů, která chce omezit nasazování antibiotik, znovu oprášila kouzlo těchto živočichů. Někteří jsou přesvědčeni, že larvy jsou jedním z nejúčinnějších prostředků léčby ran infikovaných zlatým stafylokokem (Staphylococcus aureus; MRSA), odolným proti methicilinu.

Ve snaze přesvědčivě dokázat užitečnost larev, rekrutuje doktorka Pauline Raynorová z Yorkské univerzity po celé Británii 600 pacientů pro dosud největší světový experiment s larvami. Její tříletou studii bedlivě sledují lékaři a specialisté na léčení ran z celého světa.

Třetina náhodně vybraných pacientů bude léčena volně ponechanými larvami, které bude na ráně přidržovat obvaz; další třetina larvami umístěnými v gázovém sáčku; a poslední třetina hydrogelem, který se používá při standardní terapii čištění ran.

Většina pacientů zatím propadá nadšení - jakmile se jim dostane ujištění, že sterilizované larvy mšic se nezavrtají do zdravé tkáně.

"Tyhle larvy mají zájem jen o odumřelé a nezdravé tkáně. Než by začaly obírat zdravou část nohy, spíš se začnou požírat navzájem," vysvětluje doktorka Raynorová. "Někteří pacienti zjevně nejsou úplně nadšení, ale zjistili jsme, že většina je ochotna se studie účastnit. Není to v tom, že by byli zhnusení."

Když jsou larvy aplikovány na ránu, jsou drobné, ale postupně dorůstají až do velikosti půl centimetru.

V dlouhodobé perspektivě by mohly larvy díky tomu, že se rány v jejich "péči" hojí rychleji, ušetřit pacientům spoustu bolesti a vládám spoustu peněz.

Jen Británie vynakládá zhruba 600 milionů liber (25,7 miliardy korun) ročně na léčbu vředů na nohou, jimiž trpí jedno procento obyvatelstva, a které mohou přetrvávat celá léta. Tradiční léčba může trvat měsíce, zatímco terapie pomocí larev představuje obvykle jen dvě nebo tři "sezení", každé v délce tří dnů.

Podle doktora Kosty Mumcuoglua z fakulty medicíny Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, který praktikuje terapii s pomocí larev od roku 1996, mezinárodní zájem o tuto léčbu rychle roste. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration) podle něj schválil larvy jako "medicínský prostředek" a v Británii jsou v rámci Britské národní zdravotnické služby (Britain's National Health Service) k mání na předpis.

Doktor Mumcuoglu je prezidentem Mezinárodní společnosti pro bioterapii, která podporuje lékařské využití živých organismů k léčbě chorob, včetně pijavic k odstraňování překrvenosti v plastické chirurgii či včelího jedu k léčbě revmatismu. Odhaduje, že v současnosti používá larev k léčbě 2000 odborníků a více než 20.000 lidí bylo od poloviny 90. let s její pomocí léčeno - především v Británii, Německu, USA a Izraeli.

Díky tomu začaly vznikat společnosti, chovající chirurgický druh larev much. Jsou produkovány ze sterilizovaných muších vajíček a jedna várka larev potřebná k léčbě jedné rány se prodává za zhruba 80 až 100 liber (zhruba 3400 až 4300 korun).

Zdroj: ČTK/Reuters

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

v seriálu z lékařského prostředí,myslela jsem,že jde o fikci...
Pája  |  31.3.2005 15:06

netreba sa divit doteraz sa medicina uberala proti prirode... snad sa trend...
doktors  |  14.5.2005 21:35

www.larvy.cz
RaF  |  29.8.2005 15:51

Clanek mne zaujal, prosim o kontakt na autora
RNDr. Vaclav Cerovsky, CSc.  |  5.1.2007 17:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *